Německá policie zadržela dalšího islámistu. Sledoval "průchodnost" hranic na Balkáně

Německá policie zadržela dalšího islámistu. Sledoval &quote;průchodnost&quote; hranic na Balkáně
08 / 07 / 2016, 08:00

Bilal C. loni údajně sledoval průchodnost balkánské migrační trasy. Informoval teroristy o možnostech, jak se dostat do Evropy.

Berlín (ČTK) - Německá policie zdržela Alžířana, kterého podezřívá ze spolupráce s pravděpodobným strůjcem teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu Abdelhamidem Abaaoudem. Včera o tom informovala agentura DPA.

Dvacetiletý Alžířan Bilal C. Abaaoudovi podle německé prokuratury podával informace o tom, které hraniční přechody na balkánské trase zůstávají otevřené, jak dlouho se na nich musí čekat, jak se k nim dá dostat a jak od nich pokračovat v cestě do Evropy. Pohyboval se prý v Turecku, Řecku, Srbsku, Maďarsku, Rakousku a Německu.

Po takzvané balkánské stezce vedoucí z Řecka přes Balkán do Rakouska a Německa prošly v loňském roce statisíce migrantů. Podle řady bezpečnostních expertů mezi nimi do Evropy pronikli i někteří radikální islamisté a to zřejmě včetně několika pachatelů pařížských útoků. které si loni v listopadu vyžádaly 130 obětí.

Podle německého státního zastupitelství se Alžířan kromě sledování balkánské stezky podílel rovněž na loňském zmařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže. Údajně útočníka Ajjúba Chazzaního informoval o možnostech, jak se dostat do Evropy.

Muž absolvoval podle prokuratury výcvik u radikálů z Islámského státu (IS) v Sýrii, kam odcestoval z Alžírska v září 2014 přes Turecko. Od srpna loňského roku pak prý pobývá v Německu. Zatím však není jasné, zda i v Německu nadále pracoval jako spojka IS, informovalo státní zastupitelství.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace