Německá policie zatkla mladého syrského uprchlíka napojeného na islámisty. Plánoval bombový útok

Německá policie zatkla mladého syrského uprchlíka napojeného na islámisty. Plánoval bombový útok
Popisek: Ilustrační foto
22 / 09 / 2016, 14:45

Rodina tvrdí, že je nevinný. Policie v Kolíně nad Rýnem má důkazy, že se zradikalizoval na internetu.

Jednotka speciálního nasazení zadržela v zařízení pro běžence šestnáctiletého syrského uprchlíka, který podle vyšetřovatelů plánoval bombový útok. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčího policie v Kolíně nad Rýnem. Mladík dal podle poznatků policistů při komunikaci na internetu najevo „jednoznačnou připravenost“ takový útok spáchat.

 

Při chatu s člověkem ze Středního východu získal mladík „konkrétní návod“ na vyrobení bomby. Nic zatím ale nenasvědčuje tomu, že by si už stačil opatřit potřebný materiál, poznamenal k případu kolínský policejní prezident Jürgen Mathies. V jeho mobilním telefonu se našly „kontakty na osobu žijící v zahraničí a mající příjmy od Islámského státu, která se snažila získat mladé Syřany pro islamistické aktivity“, sdělili rovněž představitelé kolínské prokuratury a policie.

Vyšetřovatelé sledovali mladíka už od června 2016, kdy na jeho změněné chování upozornil sociální pracovník. Mladík se začal nápadně často modlit a změnil stravovací návyky. Podle zaměstnanců místní mešity tam trávil spoustu času s mobilem v ruce. Na ubytovně teenager v posledních dnech před zatčením otevřeně mluvil o IS a vyhrožoval bombou.

Mladík uprchl i se svojí rodinou ze syrského Damašku a od letošního dubna žil v ubytovně  v Dülmenu. Policejní prezident uvedl, že chlapec pochází z dobré rodiny, otec měl v Sýrii obchodní společnost, matka je novinářka. Ta novinářům v slzách sdělila "Můj malý chlapec chtěl stavět bomby". Otec neustále tvrdí, že jeho syn je nevinný. Podle jednoho z policistů se snaží rodina celou situaci poněkud zlehčovat, nicméně existují jasné důkazy o mladíkově radikalizaci. 

 

Zdroj: ceskatelevize.czrundschau-online.de

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.