Německá policie zatýká islámské radikály

Německá policie zatýká islámské radikály
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
11 / 01 / 2015, 16:45

11.1.2015 / Federální státní zástupce dnes informoval, že policie zahájila razie, jejich cílem jsou němečtí občané, kteří se přidali k bojovníkům islámského státu.
Zdroj: REUTERS,

Doposud přijatá bezpečnostní opatření v Evropě prozatím evidentně selhávají. Výsledkem "boje s terorismem" ve Francii je bohužel sedmnáct francouzských občanů a tři teroristé. A to za situace, kdy od vánočních svátků byl v zemi vyhlášen čtvrtý, nejvyšší stupeň teroristického ohrožení. Ani desítky tisíc policistů a vojáků v ulicích nezabránily islámským radikálům k bezprecedentním útokům na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo ii k útokům na košer lahůdkářství (psali jsme například v článku "Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky").

Německá policie zřejmě nechce dopadnout jako jejich francouzští kolegové a zahájila proto zatýkání příznivců islámského státu, kteří se vrátili z bojů v Sýrii. Mezi prvními je 24 letý němec Nils D. ze severního Porýní- Vestfálska.

Němec je podezřelý z toho, že se během svého pobytu v Sýrii od října 2013 do listopadu 2014, připojil k bojovníkům ISIS. Podle státního zastupitelství údajně nic nenasvědčovalo tomu, že by měl konkrétní plány na teroristický útok nebo, že by byl ve spojení s francouzskými atentátníky.

Stejně jako ostatní západoevropské země se Německo snaží zastavit radikalizaci mladých muslimů, z nichž někteří se chtějí stát džihádisty. Panují značné obavy z možnosti teroristických útoků přávě ze strany těchto příznivců radikálního islámu. Německé tajné služby odhadují, že nejméně 550 německých občanů již vycestovalo do Sýrie, přičemž 180 se jich vrátilo zpět do vlasti.  

V září 2014 byl dvacetiletý Kreshnik Berisha obviněn prokurátory ve Frankfurtu nad Mohanem z členství v extremistické skupině islámský stát (psali jsme v článku "Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát").

Rovněž v září loňského roku zakázal německý spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziere s okamžitou platností používání symbolů, jako je černá vlajka "islámského státu". Zákaz se vztahuje na zveřejňování symbolů včetně audio a video nosičů, obrázků nebo prezentací. (náš článek "Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát")

Podlé médií jsou všechny tyto osoby pod dohledem tajných služeb. Německo vyhlásilo nejvyšší stupeň teroristického útoky den před Štědrým dnem, obdobně jako Francie.

Ani to však nezabránilo dnešnímu nočnímu útoku žháře na redakci deníku Hamburger Morgenpost, který si "dovolil" zveřejnit karikatury proroka Mohameda, stejně jako pařížský časopis. 

Hasiči přijali hlášení o útoku ve 2:22 v noci, uvedl podle serveru listu Frankfurter Allgemeine Zeitung hasičský mluvčí. Požár se podařilo rychle uhasit, nikdo přitom nebyl zraněn. Shořela část uskladněných písemností včetně starých novin. Požár poškodil dvě místnosti, nyní se prostory odvětrávají (zdroj: iDnes.cz)

 

Psali jsme také:

Tajné služby i policie selhaly. Al-Káida vyhrožuje dalšími teroristickými útoky.

Další teroristický útok ve Francii - vláda povolává do ulic další policisty a vojáky

Vzkaz islámského státu Západu: přejděte k islámu nebo vás všechny povraždíme!

Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?

Vykřikl „Allahu Akbar!” a autem najel do chodců - pomatenec řádil ve Francii

"Pomáhejme v Sýrii, nevozme džihád sem"

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Evropa znásilněná islámem

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Máme extremismus pod kontrolou?

 

 

Tagy článku