Německá policie zatýkala islámské radikály. Plánovali teroristické útoky na probíhající karneval?

Německá policie zatýkala islámské radikály. Plánovali teroristické útoky na probíhající karneval?
Popisek: Ilustrační foto
04 / 02 / 2016, 12:45

V německém Porýní dnes začaly tradiční karnevalové slavnosti. Bezpečnostní složky mají nejvyšší pohotovost. V ulicích jsou i soukromé bezpečnostní agentury a lidé se převlékli i do kostýmů policejních uniforem.

Karnevalové veselí v Porýní začalo dnes většinou v 11:11 SEČ takzvaným babím masopustem (Weiberfastnacht), kdy vládu nad mnoha městy tradičně přebírají ženy. Na tradiční podobě karnevalu se v Kolíně nad Rýnem ani většině ostatních měst na západě Německa kvůli silvestrovským útokům nic měnit nebude.

V ulicích Kolína ale hlídkuje mnohem více policistů než obvykle, zhruba 2500. Na veselí dohlíží také zaměstnanci soukromých bezpečnostních agentur, kteří účastníky karnevalu na některých místech kontrolují. Lidé však prohlídky přijímají bez námitek. Kromě skutečných policistů jsou v ulicích také desítky lidí v maskách strážců veřejného pořádku.

U kolínského dómu vznikl "security point", tedy jakési shromaždiště, kde mohou pomoc vyhledat ženy, které se v davu stanou obětí sexuálního obtěžování. Strážníci u sebe mají přenosné kamery, temná zákoutí budou večer lépe osvětlená.

Před zahájením karnevalů, dnes ráno začalo 450 policistů prohledávat byty, podniky a uprchlická zařízení v Berlíně, Hannoveru a v Attendornu v rámci pátrání po čtyřech alžírských radikálech napojených na islámský stát. Dva z nich se podařilo zadržet, z toho jednoho v uprchlickém zařízení, informoval policejní mluvčí Stefan Redlich. Zdroj: dw.com

Podle zdrojů agentury DPA islamisté „připravovali závažné násilné trestné činy ohrožující stát”. Zda chystali teroristický útok, mluvčí zatím potvrdit nechtěl. Celá akce je pokračováním vyšetřování zahájeného už loni v prosinci. Upozornění na podezřelé Alžířany dostala prý od Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV). Zdroj: novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.