Německá tajná služba: "Saláfisté chtějí v Německu založit islámský stát"

Německá tajná služba: &quote;Saláfisté chtějí v Německu založit islámský stát&quote;
14 / 03 / 2016, 09:30

Hans-Georg Maassen v rozhovoru pro televizi ZDF zmínil, že riziko teroristického útoku je vzhledem k přítomnosti islámských džihádistů velmi vysoké.

Na akutní nebezpečí upozornil opakovaně předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV). Už v závěru loňského roku varoval Maassen, že pokud bude mít teroristická organizace islámský stát možnost zaútočit v Německu, pokusí se o to.

IS je podle Maassena nebezpečnější než Al-Káida, neboť "máme co do činění s profíky připravenými k boji, kteří umějí zacházet se samopaly a podobně jako v Paříži mohou zaútočit na několika místech najednou".

Podle nejnovějších údajů zpravodajských služeb je v Německu už 7900 saláfistů, jejich počet se zvýšil ze 7000 v roce 2014 a 5500 v roce 2013. Více než 800 německých občanů- z nichž 60 procent jsou držitelé německých cestovních pasů - se připojilo k bojovníkům IS v Sýrii a Iráku. Z nich se už zhruba jedna třetina vrátila zpět do Německa. 

Soeren Kern z Gatestone Institutu nyní upozornila na skutečnost, že před více než čtrnácti dny došlo k bezprecendentnímu útoku patnáctileté dívky marockého původu Safie S., která pobodala na vlakovém nádraží v Hannoveru kuchyňským nožem čtyřiatřicetiletého policistu do krku. „Ten zde prováděl se svým kolegou pravidelnou obchůzku, když si společně všimli, že je dívka sleduje. Vyzvali ji proto k předložení identifikačních dokladů, což se stalo jednomu z nich málem osudným,“ upřesňuje Kern. Navíc u dívky našli policisté ještě další nůž.

Před deseti dny konstatoval veřejný žalobce Thomas Klinge, že Safia se pokoušela již vloni v listopadu připojit k IS. Její matka ji však přesvědčila, by se vrátila zpět do Německa, což se také na konci ledna stalo. „Útočnice nejevila žádné známky emocí. Zajímal ji pouze její závoj. O osud těžce zraněného policisty se vůbec nestarala,“ cituje Kern vyjádření mluvčího policie, podle kterého byl útok předem naplánovaný. Dívka již byla obviněna z pokusu o vraždu a teroristického útoku.

Jak uvedl deník Die Welt, dívka byla součástí německé salafistické scény již od roku 2008, kdy ji přitom bylo pouhých sedm let. Už tehdy se objevovala v islamistických propagačních videích, které natáčel islámský konvertita a nechvalně proslulý salafistický kazatel Pierre Vogel. Safia však nebyla z rodiny jediná, kdo byl indoktrinován džihádisty. „Bratr Safie Saleh právě nyní pobývá v tureckém vězení, kde byl obviněn z pokusu připojit se k Islámskému státu,“ dodává Kern a konstatuje, že násilný útok Safie byl druhým realizovaným islamistickým útokem v Německu.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Tagy článku