Německá tajná služba sledovala kdekoho, včetně vlastních spojenců v EU

Německá tajná služba sledovala kdekoho, včetně vlastních spojenců v EU
Autor fotografie: Wutsje / Wikimedia Commons/|Popisek: Satellite ground station of the Dutch Nationale SIGINT Organisatie (NSO) (2012) near Burum, a village in the Dutch province of Fryslân, CC BY-SA 3.0
15 / 10 / 2015, 11:15

Špionážní služba sledovala i spřátelená velvyslanectví, německé firmy, údaje předávala USA.

Berlín 14. října (ČTK) - Německá Spolková zpravodajská služba (BND), která čelí skandálu kvůli údajné pomoci americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) se sledováním evropských i německých úřadů, prý rovněž sama vedla rozsáhlou špionáž komunikace velvyslanectví spojenců z Evropské unie i USA. Informoval o tom na svém webu magazín Der Spiegel, který uvedl, že o případu dnes německá vláda informovala kontrolní parlamentní grémium.

Americké tajné služby podle WikiLeaks špehovaly francouzské prezidenty

 Údajně šlo o počítačové IP adresy a mobilní telefonní čísla. Podle všeho se NSA zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady.

Průmyslová špionáž pro Ameriku? Skandál německé tajné služby

Nové informace ale naznačují, že BND vedla do roku 2013 také svou vlastní špionáž týkající se spojenců. Rozvědka se podle týdeníku zajímala například o francouzské či americké cíle.

Nejtajnější z tajných služeb USA odposlouchávala nezákonně miliony občanů

Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou.

 Zdroj: ČTK

Foto: Wutsje / Wikimedia Commons/Satellite ground station of the Dutch Nationale SIGINT Organisatie (NSO) (2012) near Burum, a village in the Dutch province of FryslânCC BY-SA 3.0

Tagy článku