Německá vláda neví, zda zakázat úplné zahalování muslimských žen

Německá vláda neví, zda zakázat úplné zahalování muslimských žen
Autor fotografie: PROPOTIER Jean-Louis, flickr.com, (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Ilustrační foto
19 / 08 / 2016, 07:00

Co když zákaz odmítne německý ústavní soud? Obávají se vládní politici, včetně Merkelové.

Nošení islámských oděvů, které zcela zahalují tvář žen, není v souladu s hodnotami německé společnosti.  Německá kancléřka Angela Merkelová označila zahalování celého těla některými muslimskými ženami dokonce za "překážku jejich integrace". Zdroj: hosted.ap.org

Merkelová to uvedla ve čtvrtek pro deník Netzwerk Deutschland. Současně Merkelová podotkla, že spolkový ministr vnitra má její "plnou podporu" ve zkoumání, jaké existují konkrétní právní možnosti tohoto zákazu." Zdroj: lidovky.cz

Někteří členové strany CDU, kteří kandidují v zářijových regionálních volbách, totiž vyzvali k zákazu nošení burek a nikábů, ale spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziere oponuje, že pokud dojde k celoplošnému zákazu, bude zřejmě zrušen německým nejvyšším soudem.Vzhledem ke svobodě náboženského vyznání se nedá očekávat, že by se podařilo burky a nikáby zakázat. Novinářům to ve čtvrtek řekl právě německý ministr vnitra.

„Jsme proti tomu, aby lidé v Německu byli plně zahalení. Nemá to místo v naší zemi a neodpovídá to našemu chápání role žen,“ řekl ministr. „Není ale možné zakázat všechno, co odmítáme,“ citoval ho server deníku Handelsblatt.

Podle de Maiziéra by navíc případný zákaz oděvů zahalujících tvář narazil u nejvyšších soudců v Karlsruhe. „I když k naší společnosti patří ukazování obličeje, nepodporuji všeobecný zákaz zahalování. Pravděpodobně by ho zrušil ústavní soud,“ řekl. Právní odborníci už dříve vyjadřovali přesvědčení, že se na burky a nikáby vztahuje svoboda vyznání zakotvená v německé ústavě.

 

Tagy článku