Německá vláda obvinila Turecko a prezidenta Erdogana ze spolupráce s islámisty a teroristy

Německá vláda obvinila Turecko a prezidenta Erdogana ze spolupráce s islámisty a teroristy
16 / 08 / 2016, 17:15

Turecko podle německé vlády léta vědomě spolupracuje s islamistickými a teroristickými organizacemi na Blízkém východě.

Berlín - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tuto činnost prý aktivně podporuje. Vyjádření německého ministerstva vnitra v reakci na dotaz parlamentní frakce Levice je první svého druhu a podle pozorovatelů může dále zhoršit již tak napjaté vztahy Berlína s Ankarou.

Turecko zásobuje zbraněmi Islámský stát dále, a to i navzdory příměří

Ministerstvo vnitra v utajeném vyjádření, které má ale k dispozici veřejnoprávní televize ARD, píše, že Turecko je základnou islamistických uskupení, mimo jiné Muslimského bratrstva nebo palestinského hnutí Hamas, které Evropská unie považuje za teroristickou organizaci.

Nejenže tak německá vláda poprvé oficiálně informuje o přímém spojení mezi tureckými činiteli a teroristickou organizací, ale ministerstvo dokonce tvrdí, že takové vztahy cíleně zesílily. "Především jako výsledek od roku 2011 postupně se islamizující vnitřní a vnější politiky Ankary se Turecko stalo centrální akční platformou islamistických uskupení v regionu Blízkého východu," stojí ve vyjádření, které vychází z informací Spolkové zpravodajské služby (BND).

Důkazy o obchodování mezi Tureckem a IS. Kdy odstoupí prezident Erdogan?

O takové blízkosti Turecka k islamistickým uskupením dosud žádný z politiků v Německu veřejně nemluvil. Naopak, od začátku migrační krize se kancléřka Angela Merkelová i ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier drželi s kritikou tureckého režimu zpět, jak připomíná server ARD. O napojení Ankary na islamisty se dosud mluvilo jen v zákulisí.

Dron natočil kolónu nákladiakov, ktoré prevážajú zbrane z Turecka

Na reakci ministerstva vnitra na dotaz poslanců Levice je zajímavé také to, že nebyla konzultována s německou diplomacií a že je z důvodu "prospěchu státu" utajená. Formálně se přesto reakce ministerstva na dotaz poslanců Spolkového sněmu považuje za oficiální postoj německé vlády.

Tagy článku