VIDEO/Němečtí zpravodajci odhalili záznam popravy IS jako padělek

VIDEO/Němečtí zpravodajci odhalili záznam popravy IS jako padělek
Popisek: Chlapec na videu chladnokrevně zastřelí své oběti do zátylku
26 / 10 / 2015, 11:45

VIDEO/V lednu zveřejněné záběry Islámského státu zachycovaly, jak malý chlapec zastřelil dva agenty ruské kontrarozvědky FSB kvůli jejich údajné snaze infiltrovat do řad IS v Sýrii.

O pravosti všech videí natočených IS se vedou už delší dobu debaty. Nyní odborníci z Německé spolkové zpravodajské služby (BND) zjistili, že lednový záznam popravy dvou lidí je zfalšovaný. Informovala o tom stanice Norddeutscher Rundfunk (NDR), která se chystá dnes večer ke kauze odvysílat film.

V dokumentu nazvaném "Samé lži nebo co? Když se zprávy stávají zbraní" experti z BND - kteří pro připravovaný dokument nahrávku důkladně analyzovali - dospěli k závěru, že videozáznam ve skutečnosti nezachycuje usmrcení dvou údajných ruských špionů.

"Můžeme vyloučit, že ti dva muži byli během pořizování videonahrávky skutečně zavražděni," říká podle agentury DPA nejmenovaný pracovník BND.

Video bylo podle něj pořízeno zřejmě se záměrem pouze naverbovat další dětské bojovníky nebo zastrašit skutečné špiony.

V polovině ledna radikálové z hnutí IS zveřejnili na internetu sedmiapůlminutový záznam, zachycující malého chlapce, který zastřelil dva ruské agenty. Na videu muži nejprve rusky uvádějí, že je do Sýrie vyslala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) s úkolem shromažďovat informace o ruskojazyčných bojovnících IS. Výpovědi údajných ruských agentů byly opatřeny anglickými a arabskými titulky.

Ve druhé části videa, která se odehrává ve volné krajině, muži klečí zády k vousatému džihádistovi a chlapci, kterému je odhadem 12 let. Džihádista chlapce vybídne k činu a hoch oba klečící muže střelí pistolí do zátylku. Pravost záznamu tehdy nebyla ověřena.

Džihádisté z hnutí Islámský stát ovládají rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Jeho přívrženci začali loni vraždy západních rukojmí natáčet na video, a využívat je jako součást své propagandy. Takto zveřejnili záběry smrti Američana Petera Kassiga, ale i předchozích vražd amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a britských humanitárních pracovníků Alana Henninga a Davida Hainese.

Na video se můžete podívat zde:

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.