Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org|Popisek: Saláfisté během veřejné modlitby
Radikalizace už není otázkou let nebo měsíců, ale jen několika týdnů. 43 procent saláfistů, kteří odešli bojovat do Sýrie, se radikalizovalo právě v mešitách.
S tímto tvrzením přišel německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Například mešita Ar-Rahman v městské části Wedding v Berlíně, je zpravodajskými agenturami klasifikována jako "saláfistická" a patří do skupiny mešit, kde jsou pravidelně pořádána kázání imámů, která jsou v rozporu s německou ústavou.
Dalšími místy, kde probíhá radikalizace německých muslimů, je například "Mezikulturní centrum pro dialog a vzdělání", které je údajně pod vlivem Muslimského bratrstva nebo "Islámské kulturní a vzdělávací centrum" (ICDC), která je úzce svázáno s palestinským Hamasem. Všechny tři mešity zmiňuje ve své zprávě i německá kontrarozvědka Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV).
Německo má bezpečnostní problém s mešitami
3. října bylo jenom v Berlíně při příležitosti Dne otevřených mešit zpřístupněno 26 mešit, což podle berlínského komisaře pro integraci Andrew Germershausena má přispět k "sociální jednotě naší země." Přesto právě mešity zůstávají důležitými kontaktními místy, kde dochází k radikalizaci muslimů a náboru islámistů.
Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádí, že téměř polovina saláfistů, kteří odcestovali do Sýrie a Iráku bojovat po boku IS, se radikalizovalo právě v německých mešitách. Odvolává se přitom na dosud nepublikovanou studii německé tajné služby, ve které se uvádí, že z celkového počtu 624 saláfistů, kteří odjeli na Blízký východ, bylo 268 (tedy 43 procent) z nich muslimy , kteří se radikalizovali nejen v německých mešitách, ale i v muslimských komunitách a centrech.
"Mešity hrají v radikalizaci islámistů v Německu nadále ústřední roli," uvedl mluvčí Federálního úřadu pro ochranu ústavy pro německý deník. Celkový počet saláfistů podle odhadu zpravodajských služeb je až 9200 osob.
Německá tajná služba: "Saláfisté chtějí v Německu založit islámský stát"
Bezpečnostní experti současně varující před novým typem islamistických pachatelů. Úspěch mezi mladými lidmi mají zahraniční aktivisté teroristické organizace "islámský stát", kteří je radikalizují prostřednictvím internetu a sociálních sítí a inspirují a podporují je k provádění teroristických útoků, jako tomu bylo v červenci ve vlaku ve Würzburgu nebo na hudebním festivalu v Ansbachu.
"Radikalizace je nyní otázkou týdnů, ne jako předtím měsíců či let," uvedl šéf oddělení BfV pro německý list. "Je zarážející, že útoky osamělých vlků z poslední doby byly motivované a iniciované prostřednictvím WhatsAppu nebo Facebooku. Extremističtí saláfisté cíleně vyhledávají mladé lidi, kteří jsou náchylní k jednoduchým řešením současné doby a chtějí vyjádřit svůj protest nebo nesouhlas. Obzvláště jsou ohroženi mladí uprchlíci, kteří hledají pomoc a podporu, ale neuvědomují si nebezpečí extremistických saláfistů."
Varování německé kontrarozvědky: Saláfisté verbují do svých řad muslimské utečence z uprchlických táborů
Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org