Německé mešity jsou centrem radikalizace muslimů

Německé mešity jsou centrem radikalizace muslimů
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org|Popisek: Saláfisté během veřejné modlitby
09 / 10 / 2016, 09:00

Radikalizace už není otázkou let nebo měsíců, ale jen několika týdnů. 43 procent saláfistů, kteří odešli bojovat do Sýrie, se radikalizovalo právě v mešitách.

S tímto tvrzením přišel německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Například mešita Ar-Rahman v městské části Wedding v Berlíně, je zpravodajskými agenturami klasifikována jako "saláfistická" a patří do skupiny mešit, kde jsou pravidelně pořádána kázání imámů, která jsou v rozporu s německou ústavou.

Dalšími místy, kde probíhá radikalizace německých muslimů, je například "Mezikulturní centrum pro dialog a vzdělání", které je údajně pod vlivem Muslimského bratrstva nebo "Islámské kulturní a vzdělávací centrum" (ICDC), která je úzce svázáno s palestinským Hamasem. Všechny tři mešity zmiňuje ve své zprávě i německá kontrarozvědka Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV).

Německo má bezpečnostní problém s mešitami

3. října bylo jenom v Berlíně při příležitosti Dne otevřených mešit zpřístupněno 26 mešit, což podle berlínského komisaře pro integraci Andrew Germershausena má přispět k "sociální jednotě naší země." Přesto právě mešity zůstávají důležitými kontaktními místy, kde dochází k radikalizaci muslimů a náboru islámistů. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádí, že téměř polovina saláfistů, kteří odcestovali do Sýrie a Iráku bojovat po boku IS, se radikalizovalo právě v německých mešitách. Odvolává se přitom na dosud nepublikovanou studii německé tajné služby, ve které se uvádí, že z celkového počtu 624 saláfistů, kteří odjeli na Blízký východ, bylo 268 (tedy 43 procent) z nich muslimy , kteří se radikalizovali nejen v německých mešitách, ale i v muslimských komunitách a centrech.

"Mešity hrají v radikalizaci islámistů v Německu  nadále ústřední roli," uvedl mluvčí Federálního úřadu pro ochranu ústavy pro německý deník. Celkový počet saláfistů podle odhadu zpravodajských služeb je až 9200 osob.

Německá tajná služba: "Saláfisté chtějí v Německu založit islámský stát"

Bezpečnostní experti současně varující před novým typem islamistických pachatelů. Úspěch mezi mladými lidmi mají zahraniční aktivisté teroristické organizace "islámský stát", kteří je radikalizují prostřednictvím internetu a sociálních sítí a inspirují a podporují je k provádění teroristických útoků, jako tomu bylo v červenci ve vlaku ve Würzburgu nebo na hudebním festivalu v Ansbachu.

"Radikalizace je nyní otázkou týdnů, ne jako předtím měsíců či let," uvedl šéf oddělení BfV pro německý list. "Je zarážející, že útoky osamělých vlků z poslední doby byly motivované a iniciované prostřednictvím WhatsAppu nebo Facebooku. Extremističtí saláfisté cíleně vyhledávají mladé lidi, kteří jsou náchylní k jednoduchým řešením současné doby a chtějí vyjádřit svůj protest nebo nesouhlas. Obzvláště jsou ohroženi mladí uprchlíci, kteří hledají pomoc a podporu, ale neuvědomují si nebezpečí extremistických saláfistů." 

Varování německé kontrarozvědky: Saláfisté verbují do svých řad muslimské utečence z uprchlických táborů

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace