Německé ministerstvo obrany investuje do turecké základny Incirlik 58 milionů eur

Německé ministerstvo obrany investuje do turecké základny Incirlik 58 milionů eur
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Koitzsch|Popisek: Tornádo
08 / 09 / 2016, 06:00

Vztahy mezi Německem a Tureckem se zlepšují. Po několika měsících rozepří oznámilo německé ministerstvo obrany, že se chystá investice do turecké základny Incirlik ve výši 58 milionů eur.

Informaci zveřejnil v úterý 6. září server spiegel.de. Zhruba polovina z celkové částky přes 1,5 miliardy korun má být použita na opravu a modernizace přistávacích ploch pro německá Tornáda a na výstavbu obytných kontejnerů pro vojáky. Za zbytek mají být vybudována moderní mobilní velitelská stanoviště.

Stáhne Bundeswehr svoje vojáky a techniku z turecké základny Incirlik?

Od začátku mise proti IS musely letouny Bundeswehru využívat americká stanoviště a personál byl ubytovaný v provizorních přístřešcích. Základna je důležitá pro leteckou kampaň proti tzv. Islámskému státu vedenou Spojenými státy i pro operace Severoatlantické aliance. 

Rozhodnutí je "znamením obnovené důvěry spolkové vlády, že Bundeswehr může pokračovat ve své turecké misi." O víkendu se kancléřka Merkelová setkala při příležitosti summitu G20 s prezidentem Erdoganem, stejně tak německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) diskutoval o další spoluráci se ??svým tureckým protějškem. 

Berlín rovněž očekává nového tureckého vevyslance, protože toho Ankara stáhla z Německa hned poté, kdy německy parlament chtěl hlasovat o uznání genocidy Arménů.

Základna NATO v tureckém Incirliku? Bezprostřední nebezpečí nehrozí, tvrdí Německo

Zdroj: natoaktual.cz

Tagy článku