Německé náklady na uprchlíky? 1,5 bilionu Kč ročně. Zvládneme to, tvrdí Němci
Dvacet procent uprchlíků se bude ale jen těžko integrovat na pracovní trh.
Výše v přepočtu až 1,5 bilionu korun mohou v příštích letech v Německu dosáhnout ročně náklady na opatření spojená s řešením imigrace. Odhad dnes zveřejnil Ústav světového hospodářství (IfW) ze severoněmeckého Kielu. Částka ale bude záviset na dalším vývoji migrace i rychlosti, s jakou se budou příchozí v Německu integrovat na pracovním trhu.
Experti již dříve upozornili, že většina z uprchlíků nemá dostatečně odpovídající kvalifikaci pro německý trh a jako řešení navrhují drastické kroky. Bude muset být zvýšen věk odchodu do důchodu ze současných 63 na 70 let. Dalším řešením je snížení nebo úplné zrušení minimální mzdy v Německu.
Renomovaný Institut pro ekonomický průzkum IFo v Mnichově provedl přepočet finančních nákladů souvisejících s uprchlickou krizí. Do konce roku odhaduje příchod asi 1,1 milionu uprchlíků do země, což bude znamenat další státní výdaje ve výši nejméně 21 miliard eur. Ve své tiskové zprávě to uvedl v úterý 10. listopadu
Ročně by se náklady na přijetí, zajištění a integraci migrantů mohly podle IfW pohybovat kolem 25 až 55 miliard eur (676 miliard až 1,5 bilionu Kč). Nižší částku bude třeba vynaložit v případě, že po roce 2018 do země bude přicházet už jen nanejvýš 360.000 lidí ročně. Nákladnější varianta počítá s příchodem milionu běženců každý rok v následujících pěti letech.
I v případě horší z předpovídaných variant ale zůstanou náklady podle odhadů pod dvěma procenty hrubého domácího produktu, a Německo by tak mělo imigraci zvládat bez větších problémů.
Odborníci z IfW předpokládají, že se do vlasti ve střednědobém horizontu vrátí asi jen třicet procent migrantů. Zbytek zůstane v Německu. Dvacet procent se bude ale jen těžko integrovat na pracovní trh.
Celkově autoři studie očekávají, že příchod migrantů do Německa bude mít na domácí obyvatelstvo pozitivní hospodářský dopad.
Tagy článku