Německé tajné služby varují: "Rusko chce destabilizovat Evropu a zneužívá uprchlickou krizi"

Německé tajné služby varují: &quote;Rusko chce destabilizovat Evropu a zneužívá uprchlickou krizi&quote;
11 / 03 / 2016, 08:30

Může za protiuprchlické nálady v Německu a v celé Evropě ruská propaganda? Německé tajné služby a NATO mají jasno.

Zpravodajské služby mají údajné informace o tom, že se Moskva snaží destabilizovat politickou a bezpečnostní situaci v Německu a zneužívají k tomu současnou uprchlickou krizi. Informaci zveřejnil včera britský deník The Telegraph.

Rusko prý podněcuje napětí ve společnosti tím, že podněcuje část německé populace k protiuprchlickým náladám ve snaze oslabit pozici německé vlády kancléřky Merkelové. Na utajovaném setkání s německými politiky šéf německé tajné služby Hanse-Georg Maassen údajně varoval, že Moskva zneužívá "vysokého mobilizačního potenciálu" dvoumilionové ruské populace v německé společnosti k protivládním akcím.

Není opět bez zajímavosti, že podobná obvinění přichází v době, kdy v Německu budou probíhat volby, jak jsme psali v článku "Merkelová odmítá uzavření balkánské cesty. Trvá na "evropském" řešení - kvótách"

Za názorný příklad uvádí protiuprchlickou kampaň vyvolanou smyšleným znásilněním 13leté německé dívky původem z Ruska. Tehdy demonstranti protestovali proti migrační politice kancléřky Merkelové a jako záminku využili informace ruských státních médií, která tehdy zneužila informací o hromadném sexuálním obtěžování při silvestrovských oslavách v Kolíně nad Rýnem a zveřejnila smyšlenou zprávu o unesené a znásilněné ruské školačce v Berlíně, za kterým měli stát právě uprchlíci.

Celý incident způsobil diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi a k jeho vyšetření veřejně vyzýval například i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který dokonce obvinil německou policii z úmyslného zatajování celého činu. Berlínská policie však žádné důkazy svědčící o pravdivosti výpovědi mladé Rusky neobjevila.

Zpravodajské služby také uvedly, že pozorují zvýšenou protivládní aktivitu členů rusky mluvící komunity. Moskva úmyslně zveřejňuje v ruských státních médiích rozhovory s Rusy, kteří údajně opustili Německo ze strachu před uprchlíky. 

Začátkem tohoto týdne prohlásil Janis Sarts, ředitel strategické komunikace NATO pro deník Observer, že se Rusko snaží svrhnout vládu Angely Merkelové prostřednictvím informační kampaně, která má vyvolat u německých občanů "hněv proti uprchlíkům". Uvedl rovněž, že Rusko financuje extremistické síly v Evropě a varoval, že vytvořením "sítě řízené z Moskvy, se Rusko snaží závažným způsobem zvrátit politické systémy v Evropě". 

Ruský prezident Putin byl v minulosti obviňován Severoatlantickou aliancí, že záměrně podněcuje uprchlickou krizi tím, že ruská armáda bombarduje civilní centra, aby nastal ještě větší exodus civilistů ze Sýrie s cílem "zlomit" Evropu.

Vedoucí představitelé EU chtějí nyní jednat s Ruskem také kvůli obavám z "nové" migrační vlny, která by mohla přijít buď přes Finsko nebo Pobaltské státy, vzhledem k tomu, že se uzavřela tzv. balkánská trasa. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace