Popisek: Ilustrační foto
Podle oficiálních údajů za posledních 13 let získali ke spolupráci několik stovek uprchlíků.
Německá výzvědná služba BND a Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) využívají uprchlíky jako informátory, oznámil Der Spiegel s odvoláním na odpověď spolkové vlády na interpelaci frakce Levicové strany ve Spolkovém sněmu. Informaci zveřejnil cz.sputniknews.com
Plánují džihádisté rozsáhlé a koordinované teroristické útoky? Podle Europolu ano
V letech 2000 až 2013 podle oficiálních údajů oba úřady, BND i BfV, kontaktovaly nejméně 850 žadatelů o azyl v Německu s cílem získat od nich výzvědné údaje. Praxe těchto "náborů" je údajně diskutabilní, protože uprchlíci díky spolupráci s tajnými službami obdrží "neoprávněně" statut uprchlíka a získávají tak významnou výhodu, právo na ochranu, kterou by vůbec nedostali. Potenciální informátory se také pokoušejí verbovat pomocí slibů, že jejich právní status bude zlepšen, uvádí Der Spiegel.
Oddělení BND pro práci se žadateli o azyl bylo uzavřeno v červnu 2014, ale výzvědná služba BfV dostává i nadále informace od migrantů-agentů údajně na „dobrovolném základě", podotýká Der Spiegel.
Předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen varuje, že v Německu nyní žije okolo 1100 radikálních islamistů, kteří by podle něj byli schopni spáchat násilné činy.
Opozice kritizuje tuto praxi zpravodajských agentur, protože prý "vyvíjejí nátlak na uprchlíky, což je morálně odsouzeníhodné," uvedla levicová poslankyně Martina Rennerová a dodala, že "Dokonce i pravdivost takto získané informace by měly být zpochybňována."
Německá kontrarozvědka: "Bezpečnostní situace v Německu je velmi vážná."