Německé tajné služby verbují mezi uprchlíky

Německé tajné služby verbují mezi uprchlíky
Popisek: Ilustrační foto
31 / 01 / 2016, 11:45

Podle oficiálních údajů za posledních 13 let získali ke spolupráci několik stovek uprchlíků.

Německá výzvědná služba BND a Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) využívají uprchlíky jako informátory, oznámil Der Spiegel s odvoláním na odpověď spolkové vlády na interpelaci frakce Levicové strany ve Spolkovém sněmu. Informaci zveřejnil cz.sputniknews.com

Plánují džihádisté rozsáhlé a koordinované teroristické útoky? Podle Europolu ano

V letech 2000 až 2013 podle oficiálních údajů oba úřady, BND i BfV, kontaktovaly nejméně 850 žadatelů o azyl v Německu s cílem získat od nich výzvědné údaje. Praxe těchto "náborů" je údajně diskutabilní, protože uprchlíci díky spolupráci s tajnými službami obdrží "neoprávněně" statut uprchlíka a získávají tak významnou výhodu, právo na ochranu, kterou by vůbec nedostali. Potenciální informátory se také pokoušejí verbovat pomocí slibů, že jejich právní status bude zlepšen, uvádí Der Spiegel.

Oddělení BND pro práci se žadateli o azyl bylo uzavřeno v červnu 2014, ale výzvědná služba BfV dostává i nadále informace od migrantů-agentů údajně na „dobrovolném základě", podotýká Der Spiegel.

Předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen varuje, že v Německu nyní žije okolo 1100 radikálních islamistů, kteří by podle něj byli schopni spáchat násilné činy.

Opozice kritizuje tuto praxi zpravodajských agentur, protože prý "vyvíjejí nátlak na uprchlíky, což je morálně odsouzeníhodné," uvedla levicová poslankyně Martina Rennerová a dodala, že "Dokonce i pravdivost takto získané informace by měly být zpochybňována."

Německá kontrarozvědka: "Bezpečnostní situace v Německu je velmi vážná."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace