foto: Tomáš Jirsa/Uprchlíci v Makedonii, ilustrační foto
Ztracené uprchlíky hlásí i spolkové země Bavorsko nebo Dolní Sasko. V Německu se víceméně zhroutil systém evidence imigrantů a ti se bez dokladů a bez vědomí německých úřadů volně pohybují po celé zemi.
Do přijímacích středisek v Braniborsku přišlo od září 17.000 nových žadatelů o azyl. Ale kontrolou se přišlo na to, že se jich zaregistrovalo pouze 10.000, kam tedy zmizely tisíce uprchlíků? Braniborský ministr vnitra Ingo Decker uvedl, že "odešli na vlastní pěst, například k příbuzným a jednoduše už tu nejsou." A úřady nyní otevřeně přiznaly, že ztratily jejich stopu, a "je jen malá naděje, že ji znovu získají".
Uprchlíci podali žalobu proti největšímu registračnímu centru v Berlíně, které patří pod Státní úřad pro zdravotnictví a sociální věcí (tzv. LAGeSo).
Přistěhovalci bez dokladů totožnosti sice dorazí do středisek, poskytnou jakési informace o svojí totožnosti, ale díky smyšlenům jménům nebo dalším nepravdivým údajům mohou být vlastně registrováni několikrát. "Pokud se u nás v Sasku uprchlík zaregistruje například jako Muhammed Ali, může se o něco později třeba v Hamburku objevit jméno Ali Mohammed," vysvětlil Decker.
Totéž se stalo v Dolním Sasku, kde se dle zpravodajského serveru The Local minulý týden "ztratilo" více než 700 ze 4000 uprchlíků, kteří zde byli ubytováni. Místní úřady nemají představu, kde se nezvěstní uprchlíci aktuálně zdržují.
Největší problém představuje špatná komunikace a výměna dat mezi jednotlivými institucemi. Uprchlíci jsou proto někdy registrovaní na více místech a úředníci jsou zaplaveni nepotřebnými a matoucími dokumenty. To způsobuje zbytečné prodlevy při vyřizování žádostí o azyl. Občas dochází i k úplné ztrátě dokumentů, přičemž potom musí registrace proběhnout znovu. Zdroj: Hospodářské noviny
„Něco takové je absolutně nepřijatelné. Uprchlíci musí být zaregistrováni ihned po svém příjezdu,“ reagovala na nastalou situaci Křesťansko-demokratická unie (CDU) ústy své mluvčí Angeliky Jahnové. Někteří experti poukazují na to, že systém pro ubytování uprchlíků má mnoho nedostatků. „Oni ani většinou neví, kde přesně se nacházejí. Nedávno jsme jim museli rozdávat mapu Německa, aby se lépe orientovali,“ cituje The Local mluvčího na radnici v bavorském městě Delmenhorst Timo Frerse (Zdroj: ParlamentniListy.cz)
Berlínské centrum pro uprchlíky- hádky, násilí, krev. "Stát naprosto selhal", tvrdí dobrovolníci
Německé ministerstvo vnitra testuje nový způsob registrace uprchlíků, protože ten současný je nepřehledný a způsobuje chaos. Berlín chce do konce roku zavést uprchlické karty, které budou obsahovat souhrnné informace o každém imigrantovi, píše deník Süddeutsche Zeitung.
Server freiewelt.net uvádí: "Je zajímavé pozorovat, jak se pod tlakem masové migrace úplně hroutí imigrační zákony. Registrační systém zkolaboval a úřady nevyžadují průkazy totožnosti. Buď se německým úřadům podaří co nejdříve obnovit pořádek nebo obě tyto povinnosti mohou úplně zrušit."
Tagy