Německo přitvrzuje: Vláda připravuje zákaz nikábu a burek pro státní úřednice

Německo přitvrzuje: Vláda připravuje zákaz nikábu a burek pro státní úřednice
24 / 10 / 2016, 15:45

Německá vláda chce úředníkům a úřednicím zakázat nošení takových pokrývek hlavy, které zakrývají obličej.

Berlín 24. října (zpravodaj ČTK) - Uvedl to magazín Spiegel, podle něhož opatření směřuje především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

Debata o nošení burek a nikábů se v Německu rozvinula v létě i v souvislosti s dvojicí červencových teroristických útoků v bavorských městech Ansbach a Würzburg. Zákaz nošení těchto oděvů na veřejnosti si přeje většina Němců, politici zvažují částečné omezení, protože obecný zákaz by byl nejspíš v rozporu s ústavou.

Šéf německého spolkového úřadu pro migraci zakázal už letos v srpnu na jim řízených úřadech pracovat zaměstnankyním v burkách. Mluvčí úřadu tehdy uvedl, že v kancelářích nebudou tolerovány zcela zahalené ženy. "Nebudeme tolerovat ani zaměstnankyně v burkách, stejně jako nedbale oblečené úředníky." Úřad současně potvrdil, že zákaz se nevztahuje na nošení šátků, k tomu mluvčí dodal "Šátek je jen kus oblečení a to je v pořádku, ale nebudeme tolerovat chování, které odporuje našim hodnotám."

První konkrétní návrh z pera zaměstnanců ministerstva vnitra počítá se zákazem burek a nikábů u úřednic. "Otevřená komunikace je zásadní pro společný život ve svobodné a demokratické společnosti," stojí v návrhu. Úplné zahalení obličeje podle něj ztěžuje integraci, ponižuje ženy a je v rozporu s jejich rovnoprávností.

"Burka je uniformou islamismu a překážkou v integraci!" tvrdí německá CSU

Návrh počítá také s tím, že svůj obličej budou muset ukázat i lidé z řad veřejnosti, a sice v okamžiku, kdy bude nutné ověřit jejich identitu - například při pasové kontrole, jednání před soudem nebo ve volebních místnostech.

V Německu žijí přes čtyři miliony muslimů, kteří tvoří zhruba pět procent celkové populace. Burku nebo nikáb nosí jen zlomek všech muslimek. Zatím poslední studie na téma zahalování, kterou Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) provedl v roce 2009, ukázala, že dvě třetiny německých muslimek nenosí na hlavě ani šátek.

Čtyři z pěti Němců jsou pro zákaz nošení burek, ukázal to průzkum veřejného mínění, který 20. září zveřejnil německý deník Bild. Pro zákaz burek se jich z více než 2000 dotázaných vyslovilo 80,8 procenta, proti zákazu jen každý desátý. Úplný zákaz nošení burek nebo nikábů na veřejnosti není pravděpodobný. Němečtí politici uvažují ale o částečném zákazu, který by se mohl vztahovat například na návštěvu některých úřadů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.