Německo a Francie budou spolupracovat na tanku Leopard 3

Německo a Francie budou spolupracovat na tanku Leopard 3
Autor: Mathias Reppenhagen|Popisek: Představa konceptu Leopard 3
26 / 05 / 2015, 07:00

Stárnutí techniky používané Bundeswehrem přidělává vrásky plánovačům německé armády. Bude Leo 3 tím správným louskáčkem na Armatu?

Německé ministerstvo oznámilo plány na projekt s pracovním názvem Leo 3. Hlavním důvodem je dlouhá doba po jakou je Leopard 2 ve službě. Ten byl plánován s životností 50 let, přičemž tato doba vyprší v roce 2030.

Leopard 2A6M

Leopard 2 byl výsledkem první studené války a v 80.letech minulého století jich německá armáda zařadila více než 2 000. Nyní, tedy 35 let poté je jich v aktivní službě pouhých 240!

Vzhledem k situaci mezi Ukrajinou a Ruskem ministryně obrany Ursula von der Leyen oznámila plán na reaktivaci dalších 100 kusů Leopardu 2.

Výrobce stávajícího Leopardu firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) bude fúzovat během tohoto roku s francouzským výrobcem Nexter Systems (výrobce tanku Leclerc a nově ve spolupráci s Tatrou i vozidla Titus) a spojená firma zaměstnávající více než 6 000 lidí a obratem 2 miliardy eur ročně, bude silným kandidátem na vývoj nového bitevního tanku Leo 3.

Leo 3

Koncept nového tanku by měl vzniknout v letech 2015-2018 a bude připraven nahradit francouzské tanky Leclerc a německé Leopardy 2 někdy do roku 2030. Tento termín zcela odpovídá ruským odhadům o schopnosti Evropy vytvořit novou generaci stroje.

Nový tank bude muset reagovat na ruskou Armatu, která je zatím jediným představitelem nové generace bitevních tanků. Počítá se s automatizovanou dělovou věží nebo laserovými zbraněmi, přičemž ráže děla by mohla vzrůst až na 140 mm. Posádka by vzhledem k automatizaci mohla být pouze dvoučlenná.

Vzhledem k „rychlosti“ zavádění nové ruské výzbroje snad nakonec nebude mít Evropa nějaké fatální zpoždění. Podnik vyvíjející Armatu navíc čelí hrozbě bankrotu. Oproti vývoji tanku jednou zemí (USA, Rusko) bude mít případný společný vývoj mnoho úskalí, francouzská a německá tanková škola nejsou úplně totožné, a tak snad Leo 3 neskončí jako projekt MBT-70.

Zdroj: dw.de

Psali jsme:

Dá si Leopard 3 ruskou Armatu k snídani?

Video: Armata bez maskování odhalena 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace