Spustilo Německo plán B na přijímání syrských migrantů?

Spustilo Německo plán B na přijímání syrských migrantů?
05 / 04 / 2016, 00:15

Na existenci tajného plánu na dovážení migrantů do Evropy upozornil už v polovině března ředitel think-tanku Evropská iniciativa stability

Dohoda EU a Turecka je v platnosti od 20. března a právě od tohoto data se na ty migranty, kteří připlují do Řecka z Turecka a nezískají azyl, vztahuje pravidlo o jejich vracení na turecké území. Na základě dohody mezi Evropskou unií a Ankarou, za každého syrského uprchlíka vráceného z řeckých ostrovů na tureckou půdu přijme unie přímo z Turecka jednoho Syřana s právem na azyl

Od konce března bylo na řeckých ostrovech zadrženo více než 4000 migrantů a první lodě s vracenými uprchlíky dorazily z Řecka do Turecka dnes. Jenomže to nebyly podle tiskových zpráv Syřané. Na palubě prvních dvou lodí, které vypluly z řeckého ostrova Lesbos, bylo 136 migrantů, z nichž 124 pochází z Pákistánu. Kromě těchto dvou lodí dnes vyplula ještě třetí loď z řeckého ostrova Chios do tureckého Çeşme. Na ní většinu z 66 migrantů tvořili Afghánci. Ze zpráv není zřejmé, kolik běženců bylo ze Sýrie.

A protože byl už předem očekáván "malý efekt" dohody uzavřené mezi EU a Tureckem, paralelně byl připraven plán na přesídlení statitisíců uprchlíků z Turecka jako samostatný program. K tomuto dobrovolnému přesídlování uprchlíků se zavázalo už Německo a Švédsko a další země jsou údajně také připraveny. Tomu nasvědčuje i dnešní informace, že dalších 11 Syřanů dorazilo z Turecka do Finska. 

Server diepresse.com upozornil už 17. března, že nejdůležitější část plánovaných opatření je tajná. Jedná se především o akvizici statisíců uprchlíků, bez ohledu na všechny dosud zveřejněné návrhy dohod. Podstatou dohod není výměnný obchod s uprchlíky mezi EU a Tureckem systémem "Syřan za Syřana" tvrdí Gerald Knaus, zakladatel a ředitel think-tanku Evropská iniciativa stability (ESI).

"Pro EU, Turecko i uprchlíky bude snazší, když se budou dopravovat do Evropy přímo z tureckých táborů," nakonec to prohlásila kancléřka Merkelová, která v lednu uvedla, že "je třeba zlepšit životní situaci asi 2,5 milionu syrských uprchlíků, kteří se nyní v Turecku zdržují, aby měli menší motivaci k cestě do Evropy. EU tedy bude muset vytvořit kontingenty pro přijímání uprchlíků, kteří se zdržují v Turecku, pokud chce účinně bojovat proti převaděčům v Egejském moři. "Je třeba přeměnit nelegální imigraci na legální," řekla tehdy Merkelová.

Nezbývá než se zeptat: Začalo Německo a další multikulturní západoevropské země s importem "vybraných" a "vhodných" syrských uprchlíků nad rámec dohody uzavřené mezi EU a Tureckem?

 

Tagy článku