Německo čeká konec zlatých časů, tvrdí ekonomové

Německo čeká konec zlatých časů, tvrdí ekonomové
19 / 02 / 2016, 11:45

Mezi německými ekonomy převažují obavy z vysokého počtu přicházejících uprchlíků, podle nich to bude představovat zátěž pro národní hospodářství.

Berlín - Ukázala to anketa mnichovského institutu Ifo mezi více než 200 profesory ekonomie. Odborníci varují před napětím na pracovním trhu, Německo se podle nich kvůli migrační krizi možná také bude muset vzdát vyrovnaného rozpočtu.

Například kolínský Institut pro ekonomický výzkum odhaduje, že za ubytování, stravu, oblečení a integrační politiku zaplatí v letošním roce Německo 21 miliard eur a v nadcházejícím roce dokonce 26 miliard. Autoři studie ovšem varují, že celkové výdaje mohou být nakonec ještě mnohem vyšší a konečná čísla se budou odvíjet od počtu příchozích migrantů.

Podle 40 procent ekonomů přinese příchod běženců německému hospodářství v celkovém součtu spíš nevýhody než prospěch. Opačného názoru je jen 23 procent ekonomů. Podle institutu Ifo tak většina německých odborníků nesdílí názor vrchního ekonoma Deutsche Bank Davida Folkertse-Landaua, který považuje uprchlickou krizi za největší příležitost pro rozvoj Německa od jeho znovusjednocení v roce 1990.

Německo je pro uprchlíky zemí snů. A uprchlíci jsou fantastickým zdrojem příjmů. Nahlédnutí do podnikání, kde se točí miliardy. 

Ekonomové kritizují německou imigrační politiku, která je podle nich příliš vstřícná a nezohledňuje zájmy hospodářství. Země by si podle nich měla vzít příklad z Kanady nebo Austrálie, které mezi příchozími upřednostňují vysokoškolsky vzdělané a vysoce kvalifikované pracovníky.

55 procent německých občanů se dívá s nedůvěrou do příštího roku, o čtvrtinu více než v loňském roce, a téměř o polovinu více než v roce 2013, uvádí nejnovější průzkum veřejného mínění, který provedla skupina GfK 

Německo budou uprchlíci jenom letos stát 568 miliard korun

Příchod velkého množství běženců, kteří mají často nízkou kvalifikaci, může podle ekonomů vyvolat napětí na německém pracovním trhu. V anketě 56 procent profesorů uvedlo, že pro úspěšnou integraci těchto běženců na německý pracovní trh by bylo vhodné snížit minimální mzdu, která činí 8,50 eura (230 Kč) za hodinu. Ekonomové ale zároveň vyjadřují obavy, že by tento krok mohl vyvolat nálady proti uprchlíkům mezi nízkopříjmovými skupinami Němců, kteří by se mohli cítit vytlačováni z pracovního trhu levnějšími zaměstnanci.

Každý pátý uprchlík je negramotný, tvrdí vlámská ministryně pro integraci

Ekonomové rovněž upozorňují, že uprchlická krize bude vyžadovat od státu uvolnění dodatečných finančních prostředků. Jen malá část oslovených si však myslí, že by kvůli těmto penězům měly být zkráceny výdaje v jiných rozpočtových kapitolách. Podle 45 procent oslovených by bylo nejlepším řešením opustit vyrovnaný rozpočet, který Německo udržuje od roku 2014, 36 procent považuje za nejvhodnější krok zvýšení daní.

Turecko požaduje od Evropské unie v rámci spolupráce při řešení uprchlické krize pět miliard eur (135 miliard Kč) namísto dříve slíbených tří miliard eur.

 

Tagy článku