Německo čelí "protiislámskému" terorismu. Extrémisté proti saláfistům.

Německo čelí &quote;protiislámskému&quote; terorismu. Extrémisté proti saláfistům.
Autor fotografie: Blackwhiteupl|Popisek: PEGIDA DRÁŽĎANY DEMO 12.01.2015
10 / 05 / 2015, 08:45

V Německu prudce roste nebezpečí ozbrojených střetů mezi pravicovými extrémisty a saláfisty.

Ve středu 6. května provedla německá policie rozsáhlou razii v pěti spolkových zemí a zatkla čtyři osoby, které byly podezřelé z přípravy teroristického útoku na mešity a azylové domy pro imigranty. Skupina pod názvem "Old School Society" (OSS) plánovala napadení žadatelů o azyl i útoky na členy islámské extremistické scény. 

Lutz Bucklitsch, expert na pravicově extremistických hnutí, uvádí, že OSS je nově vytvořená odnož německé krajně pravicové Národně demokratické strany. Příznivci skupiny se organizují prostřednictvím sociálních sítí, a je jasné, že se jedná o krajně militantní skupinu, která používá neonacistické symboly a rasistická vyjádření směrem k muslimům, přestože právě tzv. "neonacismus" a vše s ním spojené, je zakázáno německou ústavou. 

Poslední policejní razie odvrátila bezprostřední útok na azylová centra a mešity, a to jen díky tipu policejního informátora, který je uvnitř skupiny OSS. Útok byl údajně připravován několik týdnů a byl plánován na tento víkend.

Pravicoví extremisté jsou pod "zvláštním dohledem" německých zpravodajských služeb od roku 2011,  nicméně v posledních dvou letech se neustále zvyšuje počet jejich příznivců. Je to způsobeno neustále se zvyšujícím počtem přistěhovalců; v roce 2014 bylo v SRN vyřízeno 200 tisíc žádostí o azyl, a letos se jich očekává nejméně jednou tolik.  A právě příliv nových imigrantů, převážně z muslimských zemí, vyvolává obavy z nárůstu počtu antiislamistických extrémistů.

V Německu rychle přibývá ultrakonzervativních islámských salafistů, z jejichž řad pocházejí i němečtí radikálové bojující po boku hnutí islámský stát v Sýrii. Jen za poslední rok se jejich počet zvýšil o 1500 na zhruba 7000, uvádí německá tajná služba.

„Úřad na ochranu ústavy v současnosti sleduje přes sto salafistických skupin, které sdružují na 7000 lidí. Jsou to lidé, kteří chtějí žít stejně, jako žil muslimský prorok Mohamed, a odmítají jakoukoli modernizaci islámu,” (novinky.cz)

Čím dále víc Němců "má problém" se zvyšující se muslimskou komunitou v zemi a právě extrémisté z krajní pravice využívají této protimuslimské nálady.

"Když mluvíte v Německu o muslimech a uprchlících, najdete hodně lidí, kteří  s touto situací "mají problém," řekl Bucklitsch. "A extrémisté zneužívají protiislámských nálad ve společnosti". 

Německý ministr vnitra Thomas de Maizier uvedl, že podle nejnovějších statistik jsou tato extrémistická hnutí na vzestupu. "Počet politicky motivovaných násilných trestných činů dosáhl nejvyšších hodnot od roku 2001".De Maiziere současně upozornil na vysoké riziko násilí páchaného na přistěhovalcích; v roce 2014 například pravicoví extrémisté napadli azylové domy ve 175 případech, ale rok předtím "pouze" v 58 případech. 

Zdroj: thedailybeast.com

Foto: PEGIDA demonstrace v Drážďanech, CC BY 3.0, autor: Blackwhiteupl

Tagy článku