Německo chce stíhat dalších osm lidí za nacistické zločiny

Německo chce stíhat dalších osm lidí za nacistické zločiny
Autor: redakční databáze|Popisek: Mein Kampf
09 / 08 / 2016, 16:00

Německo chce splatit dlouholetý historický dluh a postavit další lidi spjaté a nacistickými válečnými zločinci před soud.

Němečtí vyšetřovatelé zahájili kroky k trestnímu stíhání dalších osmi lidí, kteří se podle nich podíleli na nacistických válečných zločinech. Záležitostí se nyní začne zabývat státní zastupitelství, které rozhodne, zda proti čtyřem mužům a čtyřem ženám vznese obžalobu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Vyšetřování směřuje proti mužům a ženám narozeným mezi lety 1918 a 1927. Všichni sloužili za druhé světové války v nacistickém koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku. Čtveřice mužů tam pracovala jako strážci, ženy byly telefonistky a písařky. Podle vyšetřovatelů všichni pomohli svou činností k vraždě tisíců lidí.

Zatímco bezprostředně po válce bylo mnoho lidí, kteří pracovali v nacistických strukturách zbaveno obvinění, v posledních letech německé soudy rozhodly, že je možné stíhat i ty, kdo se na nacistickém vraždění osobně nepodíleli, ale svou činností pomáhali udržet vražednou mašinérii v chodu. V Německu se tak v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů.

Před rokem soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení nyní pětadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga, a to za napomáhání k vraždě 300 000 lidí. Letos v červnu soud v Detmoldu poslal na pět let do vězení čtyřiadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Reinholda Hanninga kvůli podílu na vraždě 170 000 osob. Oba muži se proti rozsudku odvolali, na rozhodnutí druhé instance se čeká.

Před soud byl postaven i pětadevadesátiletý příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke, proces s ním ale kvůli jeho zdravotnímu stavu zatím nezačal. Soud s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace