Německo hlásí nárůst porodnosti. Poprvé po 33 letech

Německo hlásí nárůst porodnosti. Poprvé po 33 letech
18 / 10 / 2016, 09:45

Německo má jednu z nejnižších porodností na světě, ale situace se mění díky příchodu téměř milionu uprchlíků.

Loňský příchod statisíců uprchlíků pomohl Německu zvýšit porodnost na nejvyšší úroveň za posledních 33 let, uvedl britský server independent.co.uk s odvoláním na nejnovější údaje německého statistického úřaduNecelá třetina lidí v Německu je ve věku 60 a více let, což je druhá největší populace v tomto věku hned po Japonsku.

V roce 2015 evidoval úřad 1,5 narozených dětí na jednu ženu, což je nárůst o tři setiny oproti roku 2014 a porodnost dál rychle roste a blíží se vrcholu, který zaznamenalo Německo v roce 1982, tehdy se narodilo 1,51 dětí na jednu ženu. 

Vláda se pokusila zvýšit porodnost v zemi prostřednictvím prorodinné sociální politiky, nicméně k tomu, aby německá populace nevymřela, musely by se narodit průměrně dvě děti na jednu ženu. Muslimské rodiny na rozdíl od evropských jsou však mnohem početnější a mají více dětí, což by mohl být jeden z důvodů, proč se zvýšil průměrný počet nově narozených dětí.

Stephan Sievert, vedoucí odboru pro migraci a trh práce z berlínského Institutu pro populaci a rozvoj řekl listu The Independent, že nárůst porodnosti může pomoci německé ekonomice. "Víc dětí je lepší než méně dětí, a nízká porodnost ohrožuje financování a stabilitu systému sociálního zabezpečení," a dodal, že "velká většina nově narozených dětí se narodila právě ženám ze zahraničí." 

Mezi samotnými migrantkami se zvýšila porodnost z 1,86 (2014) na hodnotu 1,95 narozených dětí na jednu ženu, což představuje podle Sieverta "skokový nárůst." "Tato změna je poměrně významná a není žádným překvapením, když se podíváte na úroveň migrace." 

Mezi německými ženami se také zvýšila porodnost, ale mnohem méně významněji, meziročně pouze o 0,01 procenta. Změna je způsobena pravděpodobně politikou německé vlády, která například zvýšila mateřskou. Rodičovský příspěvek, který byl zaveden v roce 2007 a stál miliardy eur ale měl podle kritiků jenom sporadický vliv na růst porodnosti.

 

Tagy článku

-->