Popisek: Nenávistná rétorika má být v rámci EU tvrdě potírána
Nyní Německo žije aférami silvestrovské noci, ale ještě těsně před Vánoci řešil ministr spravedlnosti Heiko Maas především to, jak zatočit s těmi, kdo na sociálních sítích budou zveřejňovat „nenávistné“ výroky vůči muslimům a uprchlíkům. Na tiskové konferenci oznámil, že sociální sítě budou monitorovány a nežádoucí obsah bude do 24 hodin odstraněn. Tento německý model se přes Brusel prý aplikuje i do dalších členských států EU.
Stovky případů násilí na ženách během novoročních oslav, posunuly pozornost ministra spravedlnosti Heiko Maase i Angely Merkelové přeci jen někam jinam, ale přesto je jednou z hlavních priorit Německa potírání „nenávistné rétoriky“. Merkelová vyzývala k zakročení proti všem projevům nenávisti a xenofobie na Facebooku již loni v září. Na tiskové konferenci v půlce prosince, tedy jen 14 dní před Silvestrem, oznámil ministr Maas konkrétní kroky, jakými se bude vůči podobným příspěvkům na sociální síti postupovat. Za tímto účelem vytvořilo Německo ve spolupráci se společnostmi provozujícími sociální sítě jako Facebook, Google nebo Twitter a neziskovými organizacemi speciální pracovní skupiny, doslova „zásahové oddíly“ Task Force, na monitoring, vyhledávání a mazání nenávistných příspěvků.
„Nezměněno zůstává, že my jako stát nechceme akceptovat to, že se kriminální nenávistná rétorika stále více objevuje na sociálních sítích,“ řekl mimo jiné Maas.
"Tedy všude tam, kde jsou překročeny hranice svobody projevu, kde jde o nezákonná vyjádření, nenávistné projevy vůči skupině obyvatel, veřejné výzvy k páchání trestné činnosti, kde je lidem vyhrožováno, zde by měl být takovýto obsah ze sítě odstraněn, smazán, a to rychle," dodal ministr s tím, že ke smazání by mělo dojít ideálně do 24 hodin.
V Německu se zavádí také represivní kroky v podobě tvrdých nepodmíněných trestů pro autory nevhodného internetového obsahu.
„Důležité je, aby bylo jednotně prosazováno německé právo. To neznamená jen podmínky užívání, tak jak to v některých případech platilo do teď, nýbrž německé právo, a s tím také německé trestní právo,“ oznámil Maas.
Dozor nad německými sociálními sítěmi má mít levicová aktivistka a komentátorka pro Berliner Zeitung a Frankfurter Rundschau Anetta Kahane, která spolupracovala s východoněmeckou Stasi.
"Imigrace je budoucnost! Nemůžete žít a pracovat v globalizovaném světě, uprostřed světa, Evropy, bez imigrace a pohybu populací…", uvedla před pěti lety Kahane v rozhovoru pro RT.
Spolková republika je údajně hybatelem tažení proti zveřejňování nenávistných výroků, nicméně v celé EU jde podle ministra Maase nyní o klíčovou prioritu. Jednali o tom na společném zasedání i ministři spravedlnosti a vnitra jednotlivých členských zemí, tedy včetně České republiky. Nedávno Facebook smazal profil iniciativy Islám v České republice nechceme a může se jednat právě o konkrétní krok v rámci nově zavedených opatření.
Přečtěte si přepis tiskové konference ministra spravedlnosti Heiko Maase – 15. 12. 2015 Berlín:
My jsme v Task-Force za jedno, že chceme dělat více proti projevům nenávisti a této kriminalitě. Tedy všude tam, kde jsou překročeny hranice svobody projevu, kde jde o nezákonná vyjádření, nenávistné projevy vůči skupině obyvatel, veřejné výzvy k páchání trestné činnosti, kde je lidem vyhrožováno, zde by měl být takovýto obsah ze sítě odstraněn, smazán, a to rychle. A také jsme se shodli na tom, že by to mělo být zpravidla během 24 hodin. K tomu jsme společně se společnostmi spadající pod Task-Force, Google, Facebook, Twitter, ale také s civilními společenskými organizacemi dohodli svazek opatření.
Důležité je, aby bylo jednotně prosazováno německé právo. To neznamená jen podmínky užívání, tak jak to v některých případech platilo do teď, nýbrž německé právo, a s tím také německé trestní právo. V uvedených společnostech budou zřízeny speciální týmy, s výjimkou těch, kde již takovéto týmy jsou, které se těmito otázkami budou zabývat.
Týmy budou speciálně vyškoleny a my chceme partnerství mezi společnostmi, které s Task-Force spolupracovali, také použít ke kontinuálnímu rozšíření činnosti a zintenzivnění společné práce, zlepšení oznamovacích systémů a tím i optimalizovat systémy zpracovávající stížnosti. To celé je začátek, to znamená, že Task-Force bude nadále pracovat a v březnu se sejdeme, abychom zhodnotili jejich výsledky a společně pohovořili o nových otázkách.
Také bude zaveden monitorovací proces, to znamená, na tom, na čem jsme se dohodli a jak to
bylo implementováno, bude provázeno monitorovacím procesem, vyhodnoceno a posléze vytaženo resumé. To není téma jen v Německu, ta inciativa, kterou jsme odstartovali v Německu, byla mezitím převzata spoustou členských států EU. To celé se již podruhé dostalo do pořadu jednání ministrů spravedlnosti a vnitra, Evropská komise převzala ve svých konzultacích k platformnímu průzkumu toto téma, co můžeme podniknout proti projevům nenávisti. A co proti tomu můžeme nejen v Německu, ale i jiných evropských státech, více podniknout. A to jak na straně veřejnosti, ale také, co se dá ještě více zlepšit ve společnostech. Nezměněno zůstává, že my jako stát nechceme akceptovat to, že se kriminální nenávistná rétorika stále více objevuje na sociálních sítích.
Překlad: Zdeněk Chytra
Video ZDE: