Německo má bezpečnostní problém s mešitami

Německo má bezpečnostní problém s mešitami
Autor fotografie: Pixabay/fsHH|Popisek: Modrá mešita v Hamburku, ilustrační foto
02 / 05 / 2016, 14:45

Německá kontrarozvědka - Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) sleduje kvůli možnému extremismu zhruba 90 mešit.

Dnes to v rozhovoru s televizí ARD prohlásil šéf BfV Hans-Georg Maassen. Takřka všechny sledované mešity jsou arabskojazyčné a vznikly přebudováním z jiných prostor, jako jsou například nevyužívaná skladiště či byty.

"Obáváme se, že v Německu je mnoho islamistických obcí kolem mešit, kterým musíme věnovat pozornost. Islámský radikalismus a džihádismus v Německu je nemyslitelný bez (podpory) zahraničí, (teroristických organizací) Al-Káidy a Islámského státu," dodal Maassen a zdůraznil, že úřady nesledují muslimy v Německu, ale činnost náboženských a politických radikálů. Zdroj: denik.cz

Předseda společného poslaneckého klubu vládní CDU a tzv. "pravá ruka" kancléřky Angely Merkelové Volker Kauder varoval už v pátek, aby německé úřady bedlivěji sledovaly radikální aktivity v mešitách v zemi. 

"Musíme mluvit o tom, že v některých mešitách se vedou kázání, která nejsou v souladu s naším chápáním státu," řekl Kauder s tím, že úřady by proto měly takové činnosti kontrolovat.
"Nepožaduji, aby všichni imámové kázali německy," řekl a dodal, "Musí být jasné, že žijeme v sekulárním státě, kde náboženství nestojí nad státem, nýbrž naopak." Podle Kaudera princip sekularismu musí respektovat nejen zástupci církví, ale také běžní věřící.

Šéf bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer zase podporuje bohoslužby v mešitách v němčině.

Server impuls.cz informoval už 21. dubna, že v saských městech poblíž česko-německé hranice chtějí muslimové postavit tři mešity. Muslimská obec Ahmadiyya Muslim Jamaat je plánuje v Drážďanech, Lipsku a Chemnitz. 

Žádosti o výstavbu mešit zatím leží na německých úřadech a muslimská obec hledá vhodná místa, kde by mohly stát. V souvislosti s tím už v pondělí v Lipsku spustí měsíční kampaň „Muslimové pro mír, svobodu a loajalitu“, při níž chce Sasům ukázat, že se této organizace nikdo nemusí bát.

„Je nutné lidi oslovit a zmenšit jejich obavy z islámu,“ řekl deníku Sächsische Zeitung Mohammad Dawood Majoka, mluvčí obce Ahmadiyya Muslim Jamaat, která v Německu působí již od roku 1992. Dosud se ovšem plány na stavbu mešit setkaly s řadou protestů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.