Německo má bezpečnostní problém s radikalizovanou mládeží a dětmi

Německo má bezpečnostní problém s radikalizovanou mládeží a dětmi
Autor: YouTube/screenshot|Popisek: Děti ISIS - propagační video
06 / 05 / 2016, 15:30

Německé bezpečnostní služby by měly mít právo shromažďovat informace i o lidech mladších 16 let.

Berlín 6. května (zpravodaj ČTK) - Vyzývá k tomu Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu plní funkci civilní kontrarozvědky. Radikálové podle něj stále častěji zneužívají chlapce a dívky pro nábožensky a rasově motivované útoky.

"Máme obrovský problém. Vidíme i na konkrétních případech v Německu, jak se mladiství radikalizují a dokonce jsou zneužíváni jako zbraně," uvedl v dnešním vydání deníku Mitteldeutsche Zeitung šéf BfV v Durynsku Stephan Kramer.

Připomněl případ z letošního února, kdy patnáctiletá dívka pod vlivem radikálního islámského duchovního pobodala policistu v Hannoveru nebo dubnový pokus o bombový útok na sikhský chrám, který se podle vyšetřovatelů pokusila provést skupina nezletilých.

"Je otázka, jak můžeme jako úřad pro ochranu ústavy k této situaci přistupovat, jak můžeme včas rozpoznat procesy radikalizace a zastavit je," řekl Kramer. Podle něj není jiná možnost, než aby bezpečnostní úřady mohly začít shromažďovat informace i o mladistvých, kteří by se mohli stát bezpečnostní hrozbou.

Německo je zaplavené nezletilými migranty, které nemůže vyhostit.

V současnosti smí BfV monitorovat pouze osoby starší 16 let. O mladších lidech informace shromažďovat nesmí. Jedinou výjimkou je situace, kdy panuje konkrétní podezření, že se tito mladí lidé chystají spáchat teroristický útok.

Výchova dětí k vraždění III

BfV už dříve upozornil, že současný právní stav nepovažuje za dostatečný pro ochranu obyvatelstva. Mezi zhruba 800 lidmi, kteří z Německa odjeli do bojových oblastí v Iráku a v Sýrii, bylo podle úřadu i několik případů, kdy se přestěhovala celá rodina. O členech rodiny, kterým bylo méně než 16 let, ale BfV nesmí shromažďovat záznamy, takže je v případě jejich návratu do země nebude možné ihned rozpoznat. Kontrarozvědka přitom varuje, že zhruba 260 dosavadních navrátilců ze Sýrie a z Iráku představuje velkou bezpečnostní hrozbu, protože se na Blízkém východě naučili zacházet se zbraněmi a navíc by mohli radikalizovat další německé muslimy.

Německo má v posledních měsících ne jeden, ale několik bezpečnostních problémů. Německá kontrarozvědka - Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) napříkklad sleduje kvůli možnému extremismu také zhruba 90 mešit. Další problém je na německých univerzitách, kde si stěžují nemuslimští studenti, že jsou v době muslimských modliteb omezováni na svých právech. 

Podle respektovaného britského institutu Quilliam, jenž se zabývá studiem extremismu, je nyní na území IS 31 000 žen, které čekají dítě – mnohé z nich v rámci „chovného programu“ džihádistů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace