Německo má nové hrdiny. Syřany, kteří dopadli krajana plánujícího teroristický útok

Německo má nové hrdiny. Syřany, kteří dopadli krajana plánujícího teroristický útok
12 / 10 / 2016, 10:15

Německo oslavuje jako hrdiny trojici Syřanů, kteří v Lipsku přemohli svého krajana Džábira Bakra, jenž nejspíš plánoval teroristický útok.

Lipsko 11. října (ČTK) - Syřané podezřelého svázali a předali policii, která ho zatkla v noci na pondělí po téměř dvoudenním pátrání. Jejich čin pomohl zmírnit protiimigrační nálady v zemi, napsala dnes agentura AP.

Německá policie zadržela Syřana podezřelého z terorismu

Lipský starosta Burkhard Jung dnes trojici Syřanů poděkoval, totéž již v pondělí učinila kancléřka Angela Merkelová. Přední poslanec opoziční postkomunistické strany Levice André Hahn řekl, že tito "stateční lidé" by měli co nejrychleji dostat azyl. Deník Bild ve svém dnešním vydání oslovil trojici Syřanů "vážení hrdinové".

Syřané u sebe v Lipsku Bakra ubytovali, když na internetu požádal krajany o přístřešek poté, co utekl před policejní razií v Chemnitzu. Jakmile se ale trojice dozvěděla, že úřady hledají podezřelého teroristu, Bakra svázali a předali policii. "Nabízel nám 1000 eur a 200 dolarů, když ho necháme jít. Měl je v batohu spolu s nožem. Ale já jsem tak vděčný Německu, že nás přijalo. Nemohli jsme mu dovolit, aby Němcům něco provedl," řekl jeden z přemožitelů Bakra.

Jména trojice Syřanů úřady nezveřejňují kvůli obavám, aby se nestali terčem odvety islamistů, uvedla agentura AP.

Bakr, který je podezřelý z příprav bombového útoku v Německu, byl nejspíš napojený na Islámský stát, uvedla v pondělí saská policie. Do Německa přišel začátkem roku 2015 jako uprchlík. Nyní je ve vazbě, stejně jako druhý podezřelý Syřan.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.