Německo nebude sankcionovat Polsko za jeho postoj k médiím. Samo čelí kritice za cenzuru.

Německo nebude sankcionovat Polsko za jeho postoj k médiím. Samo čelí kritice za cenzuru.
11 / 01 / 2016, 15:30

Německá vláda neuvažuje o zavedení sankcí proti Polsku za jeho postup vůči médiím a justici, prohlásil dnes podle agentury Reuters mluvčí kabinetu Steffen Seibert.

Berlín 11. ledna (ČTK) - Seibert tak reagoval na dotaz novinářů poté, co se v sobotu šéf poslaneckého klubu CDU/CSU v německém sněmu Volker Kauder vyslovil pro uvalení sankcí na Polsko, pokud Varšava bude nadále ignorovat normy právního státu.

Pikantní na celé situaci je, že Německo kritizuje polskou vládu za její postup vůči médiím a samo úmyslně neuvádělo pravdivé (resp. zamlčovalo) informace o bezpečnostní situaci v souvislosti se silvestrovskými incidenty v německých městech.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v reakci na kritické vyjádření komisaře Evropské unie Günthera Oettingera na adresu Varšavy vyčetl německému politikovi i mlčení v německých médiích o silvestrovských útocích migrantů na ženy. Vyjádřil také pobouření nad tím, že Oettinger nijak nereagoval, když německá média po několik dnů prakticky neinformovala o sexuálních útocích na německé ženy během silvestrovské noci.

"Marně jsem čekal na vaši rozhodnou reakci na tak hrubé porušení práva občanů na informace," napsal. Dospěl jsem k smutnému závěru, že raději mluvíte o fiktivním ohrožení svobody médií v jiných zemích než kárat cenzuru ve své vlasti...Nemám vaši drzost, abych poučoval Němce... Ani nebudu vyzývat, aby kvůli cenzuře informací o silvestrovských útocích spustili německou vlajku na půl žerdi tak, jak jste to kdysi navrhoval učinit s vlajkami unijních států zadlužených vůči Německu," napsal polský ministr a vybídl komisaře k větší zdrženlivosti a objektivitě ve svých vyjádřeních. Zdroj: českénoviny.cz

"Negativní informace o uprchlících nebudou zveřejňovány" nařídilo již dříve německé ministerstvo vnitra, protože by mohly být "zneužity pravicovými extremisty a namířeny proti těm, kteří skutečně hledají ochranu," uvedl Michael Schaich, zástupce hesenského ministerstva vnitra, v neveřejném pokynu pro policisty ve spolkových zemích Hesensko a Severní Porýní-Vestfálsko.

Německý vládní mluvčí dnes rovněž zdůraznil, že Berlín chce uchovat a prohloubit své vztahy s Polskem. "Dobré vztahy s Polskem jsou v zájmu Berlína, zvláště pak v souvislosti s nynější migrační krizí," podotkla mluvčí německé diplomacie.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski dnes jednal s německým velvyslancem o námitkách Varšavy vůči výrokům německých politiků, kteří kritizovali kroky nové polské konzervativní vlády snažící se ovládnout justici a veřejnoprávní média.

V Polsku jako ve většině postkomunistických zemí byly jisté skupiny, které měly své postavení. Tak například známí režiséři, někteří jsou výborní jako Agnieszka Holland. To jsou lidé, kteří vždy věděli, že dostanou nějaké peníze na filmy, byli blízko liberálním kruhům. Teď vidí, že všechno ztrácejí. Propadají panice a bojují o přežití a mnoho známých osobností vykládá, jaké se tu budou dít strašné věci. A odpor je tím větší, jak roste skupina lidí, kteří pochopili, že změna bude mnohem hlubší než byla jakákoli předtím. Uvedl autor Martin Ehl na serveru polskodnes.czcelý rozhovor zde

V neděli německý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz přirovnal politiku polské vlády k počínání ruského prezidenta Vladimira Putina. V sobotu se šéf poslaneckého klubu CDU/CSU v německém sněmu Kauder vyslovil pro uvalení sankcí na Polsko. "Pokud se zjistí, že jsou porušovány evropské hodnoty, pak členské státy EU musejí mít odvahu uvalit sankce," prohlásil Kauder.

Tagy článku