Německo opět varuje před teroristickým útokem. Mají být podobné jako v Paříži.

Německo opět varuje před teroristickým útokem. Mají být podobné jako v Paříži.
14 / 01 / 2016, 15:30

V Německu prý hrozí teroristický útok podobný tomu pařížskému

Berlín 14. ledna (zpravodaj ČTK) - V Německu hrozí teroristický útok ve stylu pařížských atentátů z loňského listopadu. S odvoláním na analýzu ministerstva vnitra to dnes napsal německý deník Bild. Největší bezpečnostní riziko podle analýzy představují lidé, kteří se zapojili do bojů v Sýrii po boku hnutí Islámský stát (IS).

Naplňují se slova německého ministra vnitra, který uvedl začátkem ledna „Situace bude i v novém roce nadále vážná,“  v reakci na hrozbu teroristických útoků na mnichovské nádraží.

"Evropa je ve válce, ale nechce si to přiznat," tvrdí izraelský expert na boj s terorismem

"Německo je cílem džihadisticky motivovaného násilí, které se kdykoli může realizovat ve formě násilných činů proti státním a civilním zařízením, stejně jako proti státním zaměstnancům a běžnému obyvatelstvu," citoval Bild z analýzy.

Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují.

Podle analýzy by případné útoky v Německu mohly mít podobný scénář jako listopadové atentáty v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí. Analýza mluví o možné sérii útoků s pomocí střelných zbraní a výbušnin, případně i s využitím sebevražedného atentátníka, které by mohly být rozděleny do několika dní a mířily by na různé cíle.

„Žít s hrozbou terorismu je v Německu ‚novým standardem‘,“ řekl jeden z místních policistů poté, co dostala policie tip ohledně plánovaného sebevražedného atentátu na jedno z mnichovských vlakových nádraží. 

Pokud by k útokům mělo dojít, podle analýzy by za nimi zřejmě stáli jednotlivci nebo malé skupiny pachatelů. Útočníci by mohli vzejít z německých navrátilců ze Sýrie, kteří v tamních bojích nabrali bojové zkušenosti. Podle tajných služeb odjelo bojovat v řadách IS zhruba 850 Němců, 300 z nich se vrátilo zpět do vlasti. Zhruba desítku navrátilců poslaly německé soudy do vězení za účast v teroristické organizaci.

Teroristé se při pařížských útocích hodně poučili. Byla to ale jen zkouška, letos má dojít k simultánnímu teroristickému útoku a záleží jen na bezpečnostních silách, zda budou schopné rychle a efektivně reagovat. Alespoň to tvrdí francouzští experti.

Tagy článku