Německo plánuje vývoj vlastního stíhače

Německo plánuje vývoj vlastního stíhače
Autor fotografie: Fishman 53 CC BY-ND 2.0|Popisek: Ilustrační foto Tornado
23 / 12 / 2015, 08:15

Agentura Reuters přinesla informaci, že Německo plánuje vývoj nového stíhače, který by nahradil letitá Tornada.

Německo hodlá zahájit rozhovory s evropskými partnery, aby zjistilo, jaké mají požadavky na nové letadlo. Zatím není podle dokumentů ministerstva obrany jasné, zda se bude jednat o pilotovaný nebo bezpilotní stroj. Je možné, že bude navrhován tak, aby splnil obě možnosti - tedy letět s pilotem nebo bez, podle druhu mise.

Vývoj nového stroje by se mohl stát evropským projektem, stejně jako vývoj a výroba Tornada, které dodávalo konsorcium Panavia. Současně s vývojem nového stíhače německé letectvo hledá cestu, jak prodloužit životnost stávajích strojů Tornado do půlky 30.let tohoto století.

Panavia Tornado je série dvoumístných dvoumotorových bojových letounů s měnitelnou šípovitostí křídla, které byly společně vyvinuty Spojeným královstvím, Německem a Itálií. Existují tři základní verze Tornada, stíhací bombardér Tornado IDS (Interdictor / Strike) ve Velké Británii značené Panavia Tornado GR.1, letoun pro elektronický boj - Tornado ECR (Electronic Combat/ Reconnaissance) a Tornado ADV (Air Defence Variant) přepadový stíhač. Aktuálně je používaný letectvy Velké Británie, Německa, Itálie a Saúdské Arábie. 

Zdroj: Reuters, Wikipedie

Tagy článku