Německo potřebuje jen na letošní rok 21 miliard eur pro uprchlíky.

Německo potřebuje jen na letošní rok 21 miliard eur pro uprchlíky.
Popisek: Ilustrační foto
11 / 11 / 2015, 09:00

Nové odhady na integraci a vzdělávání uprchlíků vyrazily dech nejen německé vládě. Zvýšily se téměř trojnásobně.

Renomovaný Institut pro ekonomický průzkum IFo v Mnichově provedl přepočet finančních nákladů souvisejících s uprchlickou krizí. Do konce roku odhaduje příchod asi 1,1 milionu uprchlíků do země, což bude znamenat další státní výdaje ve výši nejméně 21 miliard eur. Ve své tiskové zprávě to uvedl v úterý 10. listopadu (zdroj: theguardian.com)

Asociace německých měst uvedla už 4. listopadu, že pokud nedojde k razantnímu omezení počtu uprchlíků směřujících do Německa, bude potřeba až 16 miliard eur (434 miliard korun - což je 1/4 letošních rozpočtových příjmů ČR) , aby se jednotlivá města dokázala o přidělené migranty postarat. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Astronomická částka v přepočtu 568 miliard korun představuje celkové náklady na ubytování, stravování a vzdělávání statisíců uprchlíků a to jen do konce letošního roku. Původní předpoklad počítal s náklady "pouze" ve výši 10 miliard eur. Jenomže tento odhad nezahrnoval náklady související se vzděláváním žadatelů o azyl a s jejich úspěšnou integrací do německé společnosti.

Bezpečnostní zdroje přitom varují, že "Integrace statisíců nelegálních migrantů již není možná s ohledem na jejich počet a již existující paralelní společnosti." Pojem "paralelní společnost" je v Německu často definována jako izolované muslimské komunity, které mají malý nebo žádný kontakt s majoritní společností.

Gabriel Felbermayr z Ifo uvedl, že  "z hlediska finančních nákladů souvisejících s integrací uprchlíků mají zásadní význam právě vzdělávání a přístup na trh práce."

Německá vláda dosud nevydala oficiální odhad kolik prostředků je nutné vyčlenit ze státního rozpočtu, a prozatím navýšila finanční prostředky pro šestnáct spolkových zemí o čtyři miliardy eur. Ministr financí Wolfgang Schäuble původně uvedl, že by federální vláda měla investovat v roce 2016 zhruba 8 miliard eur. 

Německo potřebuje nejméně 40.000 nových zaměstnanců ve veřejném sektoru, aby se vyrovnalo s obrovským přílivem migrantů, možná bude vyzývat k opětovnému nástupu do zaměstnání i úředníky, kteří jsou již v důchodu.

Do Evropy mají přijít další tři miliony uprchlíků.

Ifo zopakoval svoji výzvu, aby německá vláda změnila minimální mzdu na 8,5 eur, aby se zabránilo překážkám k úspěšnému zaměstnávání azylantů. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace