Německo potřebuje pro zvládnutí uprchlické krize až 40.000 nových úředníků, učitelů a policistů

Německo potřebuje pro zvládnutí uprchlické krize až 40.000 nových úředníků, učitelů a policistů
20 / 10 / 2015, 10:15

Německo potřebuje nejméně 40.000 nových zaměstnanců ve veřejném sektoru, aby se vyrovnalo s obrovským přílivem migrantů, možná bude vyzývat k opětovnému nástupu do zaměstnání i úředníky, kteří jsou již v důchodu.

Institut pro výzkum v oblasti zaměstnání (IAB) odhaduje, že země bude potřebovat více než 20.000 učitelů, 10.000 lektorů, 3.000 policistů a 3.000 dalších státních úředníků, aby se zvládl příliv více než jednoho milionu migrantů a jejich integrace do německé společnosti. Informaci zveřejnil server breitbart.com.

Problém však je, že tito noví státní zaměstnanci musí mít vysokou úroveň odborné přípravy. "Čím vyšší je nutná kvalifikace, tím obtížnější je najít vhodného kandidáta v tak krátkém čase," řekl Enzo Weber z IAB. I kdyby německé úřady našly dostatek vhodných zaměstnanců, bude chvíli trvat, než se zaškolí a bude to vyžadovat nemalé finanční prostředky.

Jedním z řešení by mohlo být, aby byli požádáni o opětovný nástup do zaměstnání ti státní úředníci, kteří již odešli do důchodu. "Rozhodně by to bylo levnější, než vyškolit nové zaměstnance," uvedl Michael Hüther, ředitel Institutu německého hospodářství (IW). Toto řešení by bylo vhodné pro zpracování obrovského nárůstu žádostí o azyl v nejbližších měsících.

Klaus Dauderstädt, předseda Federace DBB, řekl, že "Zátěž dopadá v podstatě na všechny sektory státní služby, včetně federálních a místních policejních sil, místní samosprávu, veřejné zdravotnictví, sociální pracovníky a střediska denní péče. Soudní systém se také bude muset vypořádat s vyšším počtem odvolání od odmítnutých žadatelů o azyl."

Začátkem tohoto měsíce bylo zveřejněno, že Německo bude muset zvýšit odchod do důchodu ze 63 na 70 let. Německo by muselo rovněž zrušit minimální mzdu, aby si více podniků mohlo dovolit zaměstnat levnou pracovní sílu migrantů.

Jenomže čím víc se bude německá vláda snažit vyrovnat se s přílivem uprchlíků, tím víc jich bude. Celý problém tkví v tom, že ti migranti, kterým se podařilo dostat do Německa, okamžitě odeslali zprávy do svých domovských zemí, což vyvolá další a další migrační vlny. "Čím více budeme přijímat uprchlíků, tím víc jich do Německa přijde ."

Tagy článku