Německo s nikým nic nekonzultuje. Chová se autoritářsky a nezodpovědně?

Německo s nikým nic nekonzultuje. Chová se autoritářsky a nezodpovědně?
16 / 06 / 2016, 07:30

Německo, které je samotářským lídrem Evropy, by mělo zásadní rozhodnutí konzultovat se svými sousedy a spojenci, kteří se o nich někdy dozvědí až z médií.

Berlín (zpravodaj ČTK) - V přednášce na Humboldtově univerzitě v Berlíně to včera řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyzval také ke zlepšení vztahů mezi Německem a zeměmi visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

"Německé samotářské vedení Evropy je nestabilní a nezdravé pro Evropu. A stalo by se jím ještě více, pokud by Británie opustila EU," řekl Zaorálek v anglicky předneseném projevu. Síla Německa na starém kontinentu je podle něj také projevem slabosti Evropy i německých partnerů. Lepší by bylo mít oboje - silné Německo i silnou Evropu.

Německu, které podle Zaorálka nese velkou zodpovědnost, dal šéf české diplomacie ve své řeči několik doporučení. "Buďte pozorní a trpěliví, abyste se svými sousedy a partnery konzultovali především strategická rozhodnutí, která mají dopad rovněž na jejich zájmy," vyzval Zaorálek Berlín.

Jako příklad, kde by si přál větší ohled Německa, uvedl loňské rozhodnutí Berlína otevřít uprchlíkům německé hranice. I když ministr zahraničí chápe některé z důvodů, které k takovému rozhodnutí vedly, je přesvědčen, že měla být záležitost s Prahou projednána.

Ve svém projevu se Zaorálek dotknul i vztahů Německa a zemí Visegrádu, které ovlivňuje rozdílný názor na řešení migrační krize. Šéf české diplomacie má za to, že je nutné zastavit spirálu odcizení, jinak by mohla být pošlapána práce předchozích generací, které pracovaly na dobrých vzájemných vztazích. Vyjádřil také přesvědčení, že země Visegrádu a Česko jsou strategickými partnery Německa v Evropě.

Britský politik: O všem v EU rozhoduje Německo.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace