Německo s Rakouskem si opět koplo do Česka. Kvůli uprchlíkům

Německo s Rakouskem si opět koplo do Česka. Kvůli uprchlíkům
25 / 08 / 2015, 18:00

Německým a rakouským politikům dochází trpělivost s nechutí východoevropských států přijímat běžence. Německá kancléřka s francouzským prezidentem opět mluví o kvótách, povinných.

Rakouský kancléř Werner Faymann kritizoval Česko, ale také Polsko a pobaltské země, že odmítají kvóty pro rozdělení běženců v rámci Evropské unie. Faymann v rozhlasové stanici Ö1 v pořadu Morgenjournal prohlásil:

"Země jako Česká republika, ale i další, Polsko, baltské země, nechtějí závazné kvóty. A to je třeba kritizovat. Protože bez těchto závazných kvót se nepohneme dál."

Podle rakouského kancléře země na vnější hranici EU nebudou mít důvod bez existence kvót zajistit neprůchodnost těchto hranic. "Jak byste je chtěli přimět k ochraně této vnější hranice, když si budou myslet, že jim zůstanou statisíce (uprchlíků) a ostatní zatím budou v klidu? Tyto věci je třeba řešit současně, jedna ovlivňuje druhou." 

Včera německý deník Frankfurter Rundschau zase uvedl, že české úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli české soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která o problematice jednala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem uvedla, že odpovědnost za řešení současné situace nemůže převzít jediný stát, ale že azylová politika musí být společná pro všechny unijní země.

„V Evropě sice máme společné azylové právo, ale v současnosti není prosazováno,“ řekla Merkelová. „Německo a Francie očekávají, že všechny členské země (EU) budou toto právo skutečně uplatňovat. Jde tady o registraci běženců, o minimální standardy pro jejich ubytování a o minimální standardy pro zajištění zdravotní péče o uprchlíky,“ uvedla kancléřka. Podle ní by Evropská komise měla více naléhat na členské státy, aby dodržovaly své závazky v této oblasti.

„Vím, jakou zátěž pro Německo a v menší míře i pro Francii znamená přijímat toto množství uprchlíků,“ řekl Hollande. „Tuto odpovědnost nelze nechat na jediné zemi, je tím zasažena celá Evropa,“ uvedl francouzský prezident a vyzval k solidaritě všech států při řešení uprchlické krize.

Šokující předpověď: Německo má jenom letos přijmout až 750 000 uprchlíků. Podle OSN jich bude mnohem víc

Kritiku sklidilo nedávno i Slovensko, které nechce přijímat muslimské uprchlíky, jenom křesťany. Zástupci evropské komise už se proti rozhodnutí suverénního státu ohradili a vyzvaly slovenskou vládu, aby přehodnotila svůj postoj k uprchlíkům. 

Západní politici ale mají sami máslo na hlavě. Díky jejich štědrému sociálnímu systému, dlouholetému multikuturnímu postoji jejich zemí, se právě Německo, Francie, Švédsko, Dánsko nebo Holandsko staly pro imigranty vysněnými cílovými destinacemi. 

Bohaté a štědré Německo vítá uprchlíky s otevřenou náručí. Nebo ne?

Tagy článku

-->