Německo není schopné zajistit svobodu a bezpečnost svých občanů?

Německo není schopné zajistit svobodu a bezpečnost svých občanů?
16 / 01 / 2016, 05:00

Německo se řítí do propasti, protože kancléřka Merkelová prý jedná v rozporu s německou ústavou. Musí okamžitě zajistit ochranu vnější hranice země, musí pozastavit Schengen, musí zavést kontroly cizinců, musí zajistit, že do Německa nebudou proudit ilegální imigranti. To vše tvrdí ústavní soudci.

"Ještě nikdy v Německu nezela tak hluboká propast mezi právem a realitou. Německá vláda překročila hranice. Německo rezignovalo na aplikaci azylového zákona i na ochranu hranic. Zemi hrozí ztráta integrity", říká bývalý předseda německého Ústavního soudu Hans-Jürgen Papier. Informaci zveřejnil server ceska-justice.cz

Porušila Merkelová německou ústavu? Podle ústavního soudce zřejmě ano.

Ve stejný den, kdy byl zveřejněn právní posudek situace v Německu od bývalého soudce Spolkového ústavního soudu Uda di Fabia, vyjádřil se k postupu ve věci přistěhovalců a žadatelů o azyl také někdejší předseda Spolkového ústavního soudu Hans-Jürgen Papier.

„Radikální otevření hranic Angelou Merkelovou je jednoznačně historické porušení zákona. Velmi očekávané stanovisko ústavního právníka Udo di Fabia otřáslo Berlínem.“

Stejně jako ústavní soudce Udo di Fabio se také bývalý předseda německého ústavního soudu Hans-Jürgen Papier dívá na německou politiku s největšími obavami. Podle Papiera se nálada po útocích v Kolíně nad Rýnem znatelně vychýlila. Události podle něho manifestovaly částečné selhání státu jako garanta svobody a bezpečnosti občanů, uvedl v rozhovoru pro deník Handelsblatt. „Bylo to hrozné a hanebné,“ řekl Hans-Jürgen Papier.

Bavorská zemská vláda podle deníku Tagesspiegel pověřila bývalého ústavního soudce Uda Di Fabia, aby vypracoval posudek, který by se měl stát základem pro žalobu k ústavnímu soudu.

Podle jeho slov ostřejší zákony pro zločinné cizince a rychlejší odsun odmítnutých žadatelů o azyl na to nejsou špatnou odpovědí, jenže ta se trefuje pouze do příznaků. V zásadě není situace v rukách, cituje Hanse-Jürgena Papiera deník Die Welt.

Hans-Jürgen Papier vyjadřuje masivní obavy ohledně jednání v uprchlické krizi, píše deník Die Welt a jako příklad uvádí jeho slova: „Ještě nikdy nebyla v právním řádu Spolkové republiky Německo trhlina mezi právem a realitou tak hluboká jako nyní. To nelze v dlouhodobém horizontu akceptovat. Jde o křiklavé selhání politiky.

Podle deníku Die Welt tak bývalý soudce vyjadřuje tak něco, co mnoho lidí vidí, avšak politiky není říkáno. Spolková vláda překročila hranice: Úzký rámec německého a evropského azylového práva byl vyhozen do vzduchu. Stávající právní předpisy byly uloženy k ledu. Asylová a uprchlická politika už dlouho trpí, protože se nerozlišuje mezi individuální ochranou před pronásledováním na jedné straně a řízenou přistěhovaleckou politikou z ekonomických důvodů na straně druhé. To se děje nikoli na základě právních závazků, ale ani na základě politických rozhodnutími činěných z humanitárních důvodů, která by měla být v souladu s přistěhovaleckou politikou.

Podle jeho slov musí nyní Merkelová zajistit jasné oddělení politiky žádostí o azyl od přistěhovalecké politiky a zabezpečit vnější hranice země. Může dočasně pozastavit schengenská pravidla a musí bránit nezákonným vstupům do země. V případě nutnosti se musí zavést kontroly cizinců a jejich oprávnění ke vstupu do země a nezákonné vstupy vyloučit. „Máme prostor nezákonnosti v ochraně vnějších hranic, to nesmí být,“ říká.

Zdroj: ceska-justice.cz

 

Tagy článku