Německo se připravuje na katastrofické scénáře. Znovuzavedení branné povinnosti i přídělový systém

Německo se připravuje na katastrofické scénáře. Znovuzavedení branné povinnosti i přídělový systém
Autor fotografie: 7th Army Training Command, flickr.com,(CC BY 2.0)|Popisek: Strong Europe Tank Challenge 2016
23 / 08 / 2016, 16:30

Německá vláda uvažuje o znovuzavedení vojenské branné povinnosti. Dokonce zmiňuje i tzv. přídělový systém v době krize.

Podle nového konceptu civilní obrany by se měli Němci "zásobit potravinami, vodou, penězi i energiemi na dobu nejméně deseti dnů". Uvedl to deník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) s odvoláním na text, který byl zpracován Ministerstvem vnitra a měl by být projednán bezpečnostní radou státu.

Ve stejném konceptu se také objevila poznámka „Rychlé a spolehlivé posílání e-mailových zpráv, které mají zvláštní význam pro Bundeswehr (například oznámení o uložení administrativních výzev nebo výzev k vojenské službě při obnovení vojenské služby), se bude konat v souladu s právními předpisy o zabezpečení telekomunikačních a poštovních služeb."

Podle tiskové agentury DPA vláda naznačuje návrat odvodů, které byly zrušeny před pěti lety," uvedl deník zeit.de . Koncept zvažuje možný scénář, kdy Německo bude muset bránit hranice NATO. V tomto případě  bude muset obyvatelstvo poskytnout „podporu ozbrojeným silám" v zemi.

V konceptu civilní obrany je rovněž zmíněna například povinnost soukromých firem podílet se výstavbě a opravách vojenské ubytovací infrastruktury nebo zavedení přídělového systému. Spolková vláda bude totiž oprávněna zajistit v případě krize "povinné dodávky, zpracování, distribuci a prodej potravinářských výrobků ". 

Zdroj: prvnizpravy.parlamentnilisty.cz

Foto: 7th Army Training Command

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.