Německo soudí spoluzakladatele Pegidy za šíření nenávisti

Německo soudí spoluzakladatele Pegidy za šíření nenávisti
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Pegida
20 / 04 / 2016, 14:45

Lutz Bachmann stanul v úterý před soudem, kde čelí žalobě, že šířil a podněcoval náboženskou nenávist

Jeden z čelných představitelů protiislámského hnutí Pegida Lutz Bachmann se tento týden zpovídá u německého soudu. Žaloba mu klade za vinu, že šířil na sociálních sítích, hlavně na Facebooku nenávistné výroky proti muslimským uprchlíkům. Hrozí mu trest až pět let odnětí svobody. Příznivci Bachmanna jej přišli k soudnímu stání podpořit a naopak většina z nich se domnívá, že zpovídat by se měla německá kancléřka Angela Merkelová.

Proces s Bachmannem provází mimořádný zájem médií i širší veřejnosti. Sešli se zde Bachmannovi stoupenci  i odpůrci, kteří se vzájemně překřikovali. Na fyzické potyčky však nedošlo.

Státní zastupitelství obžalovalo Bachmanna na základě výroků, které pronesl v roce 2014 na Facebooku, když označil uprchlíky za ,,dotěrný hmyz", ,,odpad" a ,,špinavou pakáž". Bachmannova obhájkyně vyzvala soud, ať jej zbaví obvinění. Podle ní se za svá slova na jedné z demonstrací omluvil. Na to ale soud nepřistoupil. Zvláště, když prý Bachmann své výroky na Facebooku opakoval dál a podle soudu v odsuzování muslimských migrantů ,,přitvrzoval".

Připomeňme, že podobný případ se řeší také v České republice. Martin Konvička, předseda Bloku proti islámu, byl začátkem dubna obžalován též z šíření náboženské nenávisti. Hrozí mu za to tři roky vězení.

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku