Německo už nestojí o další migranty. Chce je vracet do Afriky

Německo už nestojí o další migranty. Chce je vracet do Afriky
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Magharebia|Popisek: Ilustrační foto
06 / 11 / 2016, 11:30

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere chce vracet migranty do Afriky ještě před tím, než se jim podaří přes Středozemní moře dosáhnout evropských břehů.

Berlín - Podle dnešního vydání nedělníku Welt am Sonntag navrhuje úřad vedený členem Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, aby Evropská unie zachytávala lodě s potenciálními přistěhovalci už na moři a umisťovala do táborů mimo Evropu, kde by čekali na posouzení své šance na přijetí v Evropě.

Prezident Zeman: "Ekonomické migranty deportovat na neobydlené řecké ostrovy nebo do Afriky"

"Pokud přijdou o vyhlídky na dosažení evropských břehů, může to migranty především odradit od toho, aby nastupovali na lodě k životu nebezpečné a nákladné cestě," řekla mluvčí ministra německému listu. Navrhovaný postup by podle ní připravil o zisk skupiny převaděčů lidí, které vydělávají na migrantech z Afriky či Sýrie proudících zvláště přes Libyi do Evropy.

Maďarský premiér Orbán navrhuje deportace ilegálních migrantů do Afriky

Merkelová dlouhodobě čelí tlaku nejen protiimigrantské opozice za svou politiku vstřícnou k uprchlíkům. Plán jejího ministra inspirovaný praktikami Austrálie počítá s vybudováním táborů v Tunisku, Egyptě a dalších severoafrických zemích, odkud by migranti mohli požádat o azyl. Teprve pokud by se žádostí uspěli, dostali by se do Evropy.

Video: Australská vláda varuje imigranty: "K nám nejezděte! Můžete i zemřít."

Podle ministerstva zatím nebyl plán jakkoli projednáván na úrovni EU. Levicová opozice však podle listu nápad kritizuje s tím, že by vedl k "humanitárnímu skandálu" a stal se "dalším krokem směrem ke zrušení práva na azyl".

Rakouský ministr zahraničí má řešení uprchlické krize. Příkladem je Austrálie

Lodě italské pobřežní stráže a mise Evropské unie dnes ve Středozemním moři zachránily přes 2200 migrantů, kteří se pokoušeli přeplout do Evropy. Podle agentury Reuters o tom informovala italská pobřežní stráž s tím, že z vody bylo vyproštěno také deset těl utonulých běženců. Zdroj: denik.cz

Celkem už letos ve Středozemním moři zahynulo či zmizelo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) 4220 migrantů, zatímco za celý loňský rok jich bylo 3777. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo letos přes 159.000 lidí.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Magharebia

Tagy článku