Německo vyhrožuje Velké Británii obchodní válkou

Německo vyhrožuje Velké Británii obchodní válkou
14 / 02 / 2016, 12:00

Britský poslanec obvinil Německo z dominantního postavení v EU. Reagoval na výhrůžky německého poslance vládní strany Angely Merkelové o zavedení mimořádných cel na britské zboží, pokud si "dovolí Velká Británie vystoupit z EU".

Mezi Británií a Německem vypukl  včera v noci vážný diplomatický konflikt poté, kdy byla německá vláda kancléřky Merkelové obviněna Velkou Británií ze snahy o vyvolání obchodní války mezi oběma zeměmi, pokud Británie opustí EU. Informaci zveřejnil server dailymail.co.uk 

Prominentní německý politik a šéf výboru pro evropské záležitosti v německém parlamentu Gunther Krichbaum se nechal slyšet, že Velká Británie "nemůže přežít", pokud opustí Evropskou unii a naznačil, že pokud se tak stane, mohly by být zavedeny "zvláštní obchodní tarify" (cla) na britské zboží dovážené do EU. Tato výhrůžka přišla po jeho střetu s britským konzervativním poslancem Billem Cashem, který obvinil Krichbauma z vydírání.

Sir Bill Cash k incidentu uvedl, že jeho země bojovala s Německem ve dvou světových válkách, a nehodlá svoje svobody obětovat německým snahám o zachování unie za každou cenu. Krichbaum sice včera odmítl Cashova obvinění, ale není bez zajímavosti, že právě on v minulosti opakovaně kritizoval britského premiéra Camerona a jeho úmysl vyvolat v Británii referendum o setrvání země v EU. 

Krichbaum prohlásil, že "britská ekonomika bude zdevastovaná v důsledku ztracených obchodních dohod EU, a řekl: "Nepřežijete, obchodní podmínky nebudou ve váš prospěch." Na to reagoval Bill Cash: "Ale ano, přežijeme. Dělali jsme to po celé generace. Máme obchodní deficit s EU ve výši miliard liber a můžeme z toho udělat přebytek. Vy nám totiž musíte prodávat svoje osobní a nákladní automobily. Myslíte si, že nejsme schopni řídit si naše vlastní záležitosti?" A právě v tomto okamžiku vyrukoval poslanec vládní strany kancléřky Merkelové se strohým varováním: "Je tu ale možnost zavedení obchodních cel."

Britský konzervativní poslanec zareagoval slovy: "Je rozdíl v historii našich zemí. My jsme museli v minulém století bojovat za naši svobodu. Neměli bychom a nebudeme se řídit hlasováním v EU, ve které dominuje Německo. Naši lidé už nevěří demokratickým strukturám Evropské unie. Nebudeme druhořadými členy dvoustupňové Evropy, která je skutečně řízena Německem. "

Krichbaum už v lednu 2013 obvinil Camerona, že se snaží "vydírat" EU. V květnu 2014 zesměšnil Cameronův pokus osvobodit Británii od závazku EU ke "stále těsnější unii" a v listopadu 2014 dokonce o Cameronovi řekl, že si "natluče čumák", pokud by chtěl omezit imigraci bez souhlasu Bruselu.

Načasování posledních komentářů šéf německého výboru pro evropské záležitosti je analytiky vnímáno jako provokace před konáním britského referenda. Navíc je Krichbaum považován za "útočícího psa" Angely Merkelové proti Davidu Cameronovi. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.