Německo chce kvůli kvótám přehlasovat Visegrádskou skupinu

Německo chce kvůli kvótám přehlasovat Visegrádskou skupinu
Popisek: Státy EU mohou ČR k přijetí uprchlíků donutit
18 / 09 / 2015, 12:30

Po včerejším hlasování europarlametu, je tu další jasný vzkaz zemím, které odmítají přerozdělení uprchlíků. Německo se nechalo slyšet, že zvažuje využít možnost tyto státy přehlasovat a vyzývá i další členy EU zasažené uprchlickou krizí, aby bránily své zájmy.

Aktuálně Evropská unie řeší co se 120 tisíci běženci, kteří jsou nyní především v Řecku a Itálii. Na začátku týdne se proto setkali ministři vnitra jednotlivých států unie, ale shodu na řešení problému nenašli. Evropská komise a od včerejška i Evropský parlament odsouhlasil rozdělení uprchlíků podle kvót. Země Visegrádské čtyřky, mezi nimi i Česká republika, kvóty odmítá - ať už tyto "krizové" nebo jako obecný princip. Vláda a jednotlivé politické strany jsou však nejednotné. Například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) se nechal slyšet, že ČR může okamžitě přijmout klidně 15 000 imigrantů. Jeho stranický kolega a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na to reagoval tím, že se diví, "že má Dienstbier tak velký byt." Ani čeští europoslanci nebyli při hlasování o přijetí běženců jednotní.

Zatímco se ani česká vláda není schopna dohodnout, jak řešit situaci s uprchlíky, rozhodnutí "o nás bez nás" mohou udělat ostatní státy EU. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se nechal v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse slyšet, že státy odmítající kvóty jednoduše přehlasuje.

"Není možné, aby Německo, Rakousko, Švédsko a Itálie jako jediné nesly tíhu. Tak evropská solidarita nefunguje," řekl Steinmeier s tím, že by se mělo při jednání o přerozdělení 120 uprchlíků uplatnit většinové hlasování.

Tento systém lze uplatnit na dalším zasedání ministrů vnitra, které se uskuteční příští týden. Podobný vývoj předvídal ve svém vyjádření po hlasování Evropského parlamentu europoslanec Jan Zahradil (ODS).

"Ze středeční rozpravy v Evropském parlamentu i vzhledem k některým signálům z Německa je zřejmé, ze EU se rozhodla zakrýt svou vlastní neschopnost silovými řešeními. Vypadá to, že Česká republika bude nakonec k přijetí nějakých závazných kvót donucena," řekl po včerejším hlasování Jan Zahradil a dodal: „Důrazně tedy doporučuji vládě, aby začala připravovat právní kroky na obranu před tímto návrhem, který je navíc v rozporu s unijním právem."

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace