Německo zpřísňuje imigrační zákony. 94 000 migrantů bude vyhoštěno. Ti se bouří.
Autor fotografie: YouTube/ screenshot|Popisek: Uprchlíci v Berlíně 06.08.2015
Německé úřady vyhostí 94.000 migrantů převážně z Balkánu, kteří požadují status uprchlíka. Nově zavedená a přísnější imigrační legislativa již vyvolala masové protesty mezi migranty v Berlíně.
V rozhovoru pro sobotní Die Welt to uvedl Manfred Schmidt, šéf německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). Ten rovněž uvedl, že se počet žadatelů od roku 2013 téměř ztrojnásobil a na úřadech je až 250.000 nevyřízených žádostí o azyl.
V květnu oznámily německé úřady, že letos očekávají až 400.000 žádostí, což je dvakrát více než v roce 2014 (202.645 žádostí a "pouze" 127.000 žádostí v roce 2013). Podle deníku Die Welt letos počet žadatelů může dosáhnout i více než 450.000.
Pokud bude migrantům zamítnuta žádost, budou na dalších pět let vyhoštěni ze země, a z celého schengenského prostoru.
"Většina zamítnutých případů se týká žadatelů o azyl z Balkánu," řekl Schmidt a dodal, že v současné době zpracovává jeho úřad 94.000 žádostí právě z Balkánu. Prakticky všichni tito žadatelé obdrží negativní odpověď a "oznámení o zákazu opětovného vstupu a zákazu pobytu."
Zdroj YouTube, SpiegelTV
"Jen 0,1 až 0,2 procentu žadatelů z Balkánu bude poskytnuta právní ochrana," dodal Schmidt s tím, že zákaz opětovného vstupu bude platit i pro žadatele z Gruzie a z Tuniska. Podle BAMF až 85 procent všech žadatelů o azyl z Balkánu předkládá žádosti právě v Německu. Přitom každému žadateli o azyl vyplácí 143 EUR (3861 korun) měsíčně jako "kapesné".
"Posíláme jasný signál lidem v jejich zemích: pokud se chystáte na cestu do Německa s cílem získat azyl a neuspějete, s největší pravděpodobností už nebude mít druhou šanci přijít do naší země legálně," uvedl šéf BAMF.
Počátkem tohoto týdne se střetli migranti s policejními jednotkami, poté co se skupina uprchlíků pokusila proniknout do kanceláří sociální péče v Berlíně. Stovky nově příchozích migrantů čekali ve frontě do budovy na výsledek přezkumu jejich žádostí. Nicméně německá vláda nebyla schopna zajistit pro tyto lidi ubytování, protože vzhledem k turistické sezóně byla všechna zařízení obsazená.
Zdroj YouTube, RT
Úřady musely dokonce povolat armádu ke zvládnutí situace kolem migrantů. Vojenské jednotky pomáhají postavit stany a sociální zařízení pro uprchlíky na území bývalých vojenských základen. A nasazení armády vyvolalo ostré spory mezi politiky i ve veřejností. V důsledku druhé světové války může být německá armáda nasazena pouze v případech přírodních katastrof nebo v případech nejvyšší nouze.
Tagy článku