Německo ztíží azylové řízení, Rakousko vyhrožuje uzavřením hranic

Německo ztíží azylové řízení, Rakousko vyhrožuje uzavřením hranic
Popisek: Ilustrační foto
29 / 09 / 2015, 18:45

Rakousko se obává, že po zpřísnění azylového zákona v Německu, se pro uprchlíky stane země cílovou destinací.

Německá vláda chce snížit počet příchozích migrantů z Balkánu a schválila novelu azylového zákona, která má urychlit proces vracení lidí, kteří nemají nárok na azyl, zpět do jejich vlasti. Týká se to hlavně těch, kteří přijíždějí z Albánie, Kosova a Černé Hory, což jsou podle Německa tzv. "bezpečné státy" a zařadí se vedle Bosny a Hercegoviny, Srbska nebo Makedonie. Novela, která by měla platit od začátku listopadu, by měla také urychlit azylové řízení a zjednodušit zřizování uprchlických center.

Německo zpřísňuje imigrační zákony. 94 000 migrantů bude vyhoštěno. Ti se bouří.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová dnes upozornila, že pokud se v zemi začnou hromadit uprchlíci, protože je Německo přestane pouštět přes společnou hranici na své území, tak bude muset Rakousko postupovat "přísněji". Kromě toho, že zopakovala nutnost "celoevropského řešení" tak také uvedla: "Musíme si uvědomit, že pokud nenastane evropské řešení, zbývají jen dvě možnosti. Buď budeme postupovat stejně jako dosud, nebo zkrátka budeme na hranicích postupovat přísněji, což také znamená s nasazením síly."

Pokud se ale budou na hranicích hromadit uprchlíci, zbývá potom jen jediná možnost, a to úplné uzavření hranic, varovala. Několik hodin po tomto prohlášení však vicekancléř Reinhold Mitterlehner mírnil její slova tím, že podle něj je "jasné, že by na rakouských hranicích nebyla proti uprchlíkům použita síla...jedná se o nedorozumění." 

Rakouský kancléř Werner Faymann v úterý řekl, že očekává, že Německo bude nadále přijímat syrské uprchlíky před občanskou válkou a že běženci budou přes hranice nadále převáženi zvláštními vlaky.

Zdroj: wienerzeitung.atderstandard.at, rozhlas.cz, 

 

 

 

Tagy článku