Německo zvažuje ukončení Schengenských dohod. Kvůli imigrantům se staví ploty a zavádí hraniční kontroly

Německo zvažuje ukončení Schengenských dohod. Kvůli imigrantům se staví ploty a zavádí hraniční kontroly
21 / 08 / 2015, 20:15

Německo už mluví nahlas o zavedení pohraničních kontrol. Ploty na hranicích staví Maďarsko, Makedonie i Bulharsko. Povolává se armáda k ostraze hranic. Ilegální uprchlíci jsou bezpečnostní riziko.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere dnes uvedl pro server BBC, že "nemůže vyloučit pozastavení účasti" na Schengenských dohodách, které umožňují občanům EU volný pohyb po celém území unie.  Podle něj by si měly evropské země "uvědomit své povinnosti", které pro ně vyplývají z těchto dohod. Výjimkou je podle něj "Británie, která má zvláštní roli a není součástí Schengenu".

Schengenský prostor  je označení pro území většiny evropských států (zemí Schengenské dohody, publicistickým slangem zemí Schengenu), na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou.

Podle posledního vyjádření německého ministra zahraničí je zřejmé, že Německu došla trpělivost s obrovskou vlnou přistěhovalců, která se valí právě tam. Němečtí politici požadují, aby si svůj podíl imigrantů převzaly ostatní země EU, a současně chtějí, aby byly důkladně střeženy vnější hranice unie, především v Řecku a Itálii. 

Mainstreamové média v Německu oslavují příchod uprchlíků. Německá veřejnost je rozpolcená a bojí se říci veřejně svůj názor.

Bulharské ministerstvo vnitra oznámilo, že na hranicích s Makedonií a Řeckem nasadí armáduBulharsko dosud zaregistrovalo jen několik tisíc běženců, Makedonie či Maďarsko udávají jejich počty v desetitisících. Bulharsko se však obává, že nynější hlavní trasa by se mohla změnit a vést přes Bulharsko. Bulharsko již v lednu ohlásilo, že chce prodloužit stávající plot na hranici s Tureckem. Toto pomezí od loňského roku střeží posílené jednotky pohraniční stráže. (Zdroj: zpravy.e15.cz)

Bulharsko nedávno oznámilo, že kvůli neutichajícímu přívalu syrských uprchlíků podstatně prodlouží stávající plot na hranicích s Tureckem. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale tento záměr kritizoval. Podle statistik bulharského ministerstva vnitra v posledních dvou letech překročilo hranice s Tureckem více než 18.000 běženců žádajících o azyl. Kvůli přílivu nelegálních imigrantů vyšle Bulharsko na hranici s Tureckem 180 vojáků, kde budou pomáhat pohraniční policii (zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Agentura Frontex uvedla, že do EU vstoupilo přes 340.000 imigrantů (vloni "jen" 123.500) a počty se neustále zvyšují. Jenom v červenci se počet imigrantů ztrojnásobil na 107.500 a jedná se historicky o nejvyšší počet utečenců. Byl tak překonán rekord z letošního června (70.000). Tyto počty imigrantů vytváří "bezprecedentní tlak na orgány hraniční kontroly v Řecku, Itálii a Maďarsku."

V červenci bylo nejvíce běženců hlášeno v Egejském moři (téměř 50 000), a to především na řeckých ostrovech Lesbos, Chios, Samos a Kos. V Itálii to bylo více než 20 000 migrantů za minulý měsíc, a maďarské orgány hlásí více než 34,800 detekcí.

EUROJUST varuje: mezi imigranty jsou islámští radikálové IS

 

Tagy článku