Německý hasič podpálil uprchlickou ubytovnu. Běžence varovali sousedé.

Německý hasič podpálil uprchlickou ubytovnu. Běžence varovali sousedé.
Popisek: Ilustrační foto
13 / 10 / 2015, 20:15

Stoupá počet žhářských útoků na německá uprchlická zařízení.

Při žhářském útoku v malém městečku Altena jižně od Dortmundu nebyl nikdo zraněn. Sedm Syřanů, kteří přijeli den předtím, včetně těhotné ženy, unikli jen proto, že si sousedé všimli, že budova hoří a včas je upozornili.  Uprchlíci už ve městě nebydlí, byli přemístěni jinam. Informaci zveřejnila agentura Reuters.

Případ přitáhl pozornost německé veřejnosti a politiků především proto, že pachatelem je místní 25 letý hasič. Státní zástupce Bernd Maas uvedl, že muž se přiznal k tomu, že se dostal do domu, vlezl na půdu a tam zapálil benzínový kanystr. Svoje jednání zdůvodnil tím, že se bál mít uprchlíky ve svém sousedství.

Podle státního zástupce byl muž obviněn ze žhářství a nikoliv z pokusu vraždy nebo rasistického zločinu, protože neměl v úmyslu nikomu ublížit. "Jeho motiv byl jistě xenofobní, ale protože obviněný není součástí pravicově extremistické scény, nebyl důvod, aby se tento případ posuzoval jako politicky motivovaný," uvedl Maas. "Jako hasič si byl vědom, že založením požáru na půdě nemůže nikoho zabít," dodal.

Zdůvodnění státního zástupce odmítla řada německých politiků, kteří odsoudili tento benevolentní přístup a tvrdí, že by mohl vytvořit nebezpečný precedens.

Podle poslance Dirka Wiese z německé SPD je postoj zastupitelství nepřijatelný. "Pachatel sdílel názory z populistických pravicových webových stránek na své stránce na Facebooku. Dvě kliknutí by stačila, aby se určil politický motiv jeho činu," řekl Wiese. Obdobně se vyjádřil poslanec strany Zelených Omid Nouripour, který považuje rozhodnutí státního zastupitelství za "absurdní" a řekl, že není pochyb o tom, že útok byl politicky motivovaný.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace