Německý ministr financí: "Potřebujeme v Evropě víc uprchlíků"

Německý ministr financí: &quote;Potřebujeme v Evropě víc uprchlíků&quote;
09 / 06 / 2016, 09:45

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) odmítá myšlenku, že by se Evropa měla před uprchlíky izolovat. EU představila nový plán na řešení uprchlické krize, který má stát 62 miliard eur.

Podle něj by bez imigrantů obyvatelé starého kontinentu zdegenerovali v důsledku nedostatku rozmanitosti. Schäubleho citoval list Die Zeit, který zveřejnil i video. Zdroj: ceskatelevize.cz

„Uzavřít se by nás zničilo. Vedlo by to k degeneraci v příbuzenských svazcích,“ míní Schäuble. Muslimové v Německu podle něj obohacují otevřenost a rozmanitost společnosti. „Podívejte se na třetí generaci Turků, zejména pak na ženy! To je přece enormní inovační potenciál,“ zdůraznil ministr.

Schäuble v souvislosti s uprchlickou krizí konstatoval, že bohaté země by měly zvolit nový přístup k Africe a arabskému světu a víc pomáhat znevýhodněným regionům. „Afrika bude náš problém,“ varoval ministr před evropskou netečností. Současně uvedl, že je zapotřebí více investic v Iráku, Sýrii a Libyi, aby se vyřešily příčiny současné uprchlické krize. "A nesmíme zapomínat na subsaharskou Afriku, tam musíme směřovat více prostředků pro její rozvoj." Bohaté země by měly více přispívat do chudších regionů na celém světě.

Brusel vymyslel nový plán, co s uprchlíky. Cena: 62 miliard eur

Před několika dny byl představen nový plán Evropské unie na řešení uprchlické krize. Po ne zcela úspěšné spolupráci s Tureckem se EU pokouší navázat spolupráci s africkými státy. Princip zůstává ovšem stejný: peníze pro Afriku, méně migrantů pro Evropu. Předpokládané náklady jsou odhadovány na 62 miliard eur. 

Nová opatření, která byla vypracována viceprezidenty Evropské komise Federicou Mogherini a Fransem Timmermansem, jsou namířena na posílení ekonomik těch zemí, ze kterých většina migrantů přichází do Evropy.

Myšlenkou je tyto země posílit, aby byly schopné lépe zvládat vlny migrantů, a rovněž potencionální migranty odrazovat od toho, aby opouštěli své domovy a odjížděli hledat bohatství do Evropy. Tento plán je druhou kapitolou obecné strategie, která si mimo jiné klade za cíl redistribuci migrantů, kteří do Evropy již přijeli.

Plán by měl v první řadě obsahovat „posílení finančního fondu EU–Afrika“. Ten v současné době obsahuje 1,8 miliard eur a má podle plánu získat dalších 500 milionů eur. Tyto peníze by měly být použity k vytvoření efektivnějšího systému repatriace lidí, kteří nemají právo na azyl v Evropě, a k vytvoření ekonomických příležitostí, které by měly přesvědčit potencionální migranty, aby zůstali ve svých vlastních zemích.

Evropský komisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopoulos v rozhovoru pro německý deník Die Welt uvedl, že se má plán týkat dohromady devíti zemí, konkrétně pak Jordánska, Libanonu, Nigeru, Mali, Etiopie, Senegalu, Nigérie a Libye. Zdroj: parlamentnilisty.cz

 

 

Tagy článku