Německý reportér: "Policie od začátku věděla, že pachateli jsou žadatelé o azyl"

Německý reportér: &quote;Policie od začátku věděla, že pachateli jsou žadatelé o azyl&quote;
Popisek: Ilustrační foto
07 / 01 / 2016, 06:45

Počet žen, které podaly trestní oznámení, že se staly obětí útoků během novoročních oslav v Německu, se zvýšil na 167.

Holandský server blikopnieuws.nl (a nos.nl) dnes zveřejnil článek, kde cituje z rozhovoru s německým investigativním novinářem Oliverem Köhlerem, který pracuje pro televizní kanál WDR a sleduje dění v kriminálním podsvětí více než dvacet let. A Köhler bez obalu uvedl, že pachateli masívních útoků v Kolíně nad Rýnem byli právě uprchlíci. 

Naopak kolínská starostka Rekerová opakovaně tvrdí, že útočníky nebyli žadatelé o azyl a dokonce uvedla, že některé ženy toto násilí samy vyprovokovaly svým chováním, za což sklidila kritiku na sociálních sítích.  

Starostka se nevyjádřila ke kořenům neutuchajícího násilí, ale naopak obvinila oběti sexuálního násilí z toho, že se dostatečně neubránily před násilníky. Starostka  ve vysílání živě vystoupila s proslovem, ve kterém vyzvala ženy, aby byly v budoucnu lépe připravené na útočníky a zdůraznila: „Ženy a mladé dívky se musí více bránit, aby se už takové věci neopakovaly!“ Zdroj: svobodnenoviny.eu

Podle Köhlera v okolí vlakového nádraží v Kolíně nad Rýnem má místní policie v posledních několika měsících vážné problémy s velkými skupinami mužů severoafrického původu, přičemž policisté údajně velmi dobře znají identitu příslušníků těchto gangů.

Mladí pachatelé na hlavním nádraží a v jeho okolí sexuálně napadají ženy a při potyčkách je okrádají o peníze a mobilní telefony. "Postup je stále stejný. Muži obestoupí ženu, a při osahávání a sexuálním obtěžování je jednoduše okradou," říká Köhler. Stejné gangy útočily stejným způsobem i o silvestrovské noci.  Reportér uvádí, že "pachateli byli uprchlíci přicházející do Německa, kteří se úmyslně vydávají za nezletilé žadatele o azyl."

Svědci se shodují, že útočníci byli mladí muži tmavé pleti, hovořící cizím jazykem. Policista, který zasahoval na nádraží v Kolíně nad Rýnem, vypověděl, že kontroloval osm mladých mužů – a všichni byli žadatelé o azyl. Měli u sebe dokumenty povolující pobyt na území Německa. (Zdroj: protiproud.parlamentnilisty.cz)

Podle Köhlera je v současné migrační vlně zaznamenána řada případů, kdy se uprchlíci vydávají za nezletilé a to zcela úmyslně, jednak proto, aby pro ně bylo jednodušší páchat v Německu jakoukoliv trestnou činnost a jednak proto, že mají větší šanci, že nebudou deportováni zpět.

"Tito mladí muži jsou všichni uprchlíci," říká novinář Köhler. "Žádají u nás o azyl a spoléhají na to, že jeho vyřízení trvá velmi dlouho. Nemají žádné právo na získání azylu, ale tím, že tu mohou zůstat až do vyřízení žádosti, si mezitím dost nakradou." 

Köhler také tvrdí, že v Německu je velké tabu hovořit o existenci podobných zločineckých skupin. "Jenomže všichni, kteří se touto problematikou zabývají, velmi dobře vědí, že tito mladí lidé páchají rozsáhlou trestnou činnost podobného charakteru," uvedl závěrem. 

Kriminalisté i nadále hledají všechny oběti, především ženy, které se staly oběťmi násilí kapsářských gangů, prozatím policie zatkla pět podezřelých. Má ale bohužel smůlu, protože tři z těchto pěti útočníků už jsou na svobodě. Policie v Kolíně nad Rýnem ve středu uvedla, že se jí podařilo identifikovat další čtyři podezřelé.  

V úterý večer podnikla policie ve Frankfurtu nad Mohanem u hlavního železničního nádraží rozsáhlou razii zaměřenou na drogové překupníky a pouliční kriminalitu. Německá média se v reakci na zveřejněné výsledky akce shodují, že zátah skončil bez valných výsledků. Policisté totiž objevili jen menší množství hašiše a marihuany, ale žádné tvrdé drogy. Zabaveno bylo dále několik lahví nezdaněného alkoholu, dvojice pákových kleští či elektrický paralyzér.

Policie večer obklíčila prostranství před frankfurtským hlavním nádražím. Všechny osoby, které v uzávěře zůstaly, musely projít kontrolou. Prověřeno tak bylo asi 700 lidí, 166 z nich pak podstoupilo osobní prohlídky, uvedl portál listu Frankfurter Rundschau. Zadrženo bylo osm osob, a to kvůli prohřeškům proti imigračním zákonům.

Mezitím dnes hamburská policie oznámila, že po zkušenostech ze Silvestra prověřuje, zda je možné v centru města opět zprovoznit kamerový systém. Ten byl odpojen v roce 2011 po stížnostech místních obyvatel na ztrátu soukromí. Soud sice později rozhodl, že kamerový dohled nad veřejnými místy, jakým je například hamburská ulice Reeperbahn proslavená bujarým nočním životem, zákonům neodporuje, kamery již ale znovu zapojeny nebyly.

V centru Hamburku stále ještě zůstává 12 kamer, které nebyly odmontovány. Policie nyní zvažuje, že by je na víkendy či u příležitosti významných událostí opět aktivovala. Před blížícím se víkendem prozatím ohlásila, že v ulicích posílí hlídky. Zdroj: ČTK

Mnohé nasvědčuje tomu, že se hlavní německá média pokusila celou záležitost zamést pod koberec, ač šlo o nejhorší skupinovou sexuální agresi v poválečných dějinách Německa.

SECURITY magazín byl zřejmě prvním českým médiem, které o případu informoval ve svém článku "Desítky žen byly přepadeny při silvestrovských oslavách v Kolíně nad Rýnem", který byl zveřejněn 3. ledna v 9:30 s odvoláním na informace zveřejněné na webu presseportal.de

Nejčtenější deník Der Bild, zakládající si na objektivitě a na rychlosti, se této děsivé události věnoval až s několikadenním zpožděním – údajně proto, že neměl od policie dost informací. První velký článek (z 5. ledna) byl navíc opatřen titulkem, který zcela zjevně odvádí pozornost od merita věci. Zněl: „Nevíme, kdo je pachatelem“. (Zdroj: protiproud.parlamentnilisty.cz)

Prestižní německý týdeník Der Spiegel rekonstruuje silvestrovskou noc v Kolíně nad Rýnem do detailů.

První zprávy o oslavách ve městě byly podle policejních zdrojů prý „pokojné“. Až později vyšlo najevo, že asi 30 žen podalo první oznámení o trestné činnosti (jejich počet postupně narostl na 90, pozn. red.). Policejní prezident Wolfgang Albers o dva dny později mluví o „kriminalitě zcela nové dimenze“. Podle všeho byly ženy „masivně obtěžovány a okradeny“ mladými muži „ze severoafrického a arabského prostoru“, jak o věci informuje Der Spiegel ve svojí rekonstrukci.

 

Tagy článku