Německý tisk varuje po útoku v Istanbulu před radikalizací a vyzývá k boji proti IS

Německý tisk varuje po útoku v Istanbulu před radikalizací a vyzývá k boji proti IS
Popisek: Ilustrační foto
13 / 01 / 2016, 10:45

Při sebevražedném útoku v Istanbulu zahynulo osm německých turistů. Turecká policie zatkla tři Rusy, podezřívá je z napojení na IS.

Po úterním atentátu v Istanbulu, při kterém zemřelo deset lidí, z toho osm Němců, nezbývá Německu nic jiného než bojovat proti teroristické skupině Islámský stát (IS). Shodují se na tom komentátoři německých deníků. Zároveň však upozorňují, že je nutné i řešit i situaci v krizových zemích, aby tamní obyvatelé neměli důvod přidávat se k teroristům.

Die Welt: "Těm, koho napadl IS, tedy také Němcům, nezbývá nic jiného než bojovat. Každá země podle svých vojenských možností, rozhodně ale ne jen dobrými slovy. A i když to může být bolestivé spojit se s (tureckým prezidentem Recepem Tayyipem) Erdoganem, (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem nebo dokonce s (prezidentem Sýrie Bašárem) Asadem, válka proti IS má nepochybně přednost."

Rheinische Post: "Rozhodné jednání, a to i vojenské povahy, je nutné, abychom zastavili vojenský postup terorismu. Stejně důležité však je nahradit existenční podmínky v rozpadlých a rozpadajících se státech stabilním pořádkem. A v dlouhodobém horizontu pomocí rostoucího blahobytu a mírumilovného společného života vytlačit z hlav lidí nenávist." Na adresu domácích extrémistů dodáva: "Terorismus vždy usiluje zejména o to, aby donutil společnost a zodpovědné politiky k přehnaným reakcím. Tím totiž terorismus získává svou zdánlivou legitimitu," 

Tagesspiegel: Varuje před tím, aby se němečtí turisté začali vyhýbat Turecku. To by totiž vedlo ke krachu tamních firem, zvýšení nezaměstnanosti a rozšíření pocitu beznaděje mezi obyvateli. "To je živná půda pro nové násilí, pro zoufalé lidi, kteří hledají poslední útočiště v pseudostátním pořádku náboženského fanatismu, který nabízejí džihádisté."

Turecká policie zadržela po úterním sebevražedném útoku v Istanbulu tři ruské občany, které podezírá z napojení na radikální hnutí islámský stát. Informovala o tom agentura Reuters. Ruský zastupitelský úřad zadržení tří lidí potvrdil.  Policie je zadržela při operaci v jižní provincii Antalya, kterou zahájila už v úterý pozdě v noci. Zabavila při ní velké množství dokumentů a CD. Zdroj: zpravy.idnes.cz

 

 

 

Tagy článku