Německý vicekancléř představil vizi zbrusu nové EU. "Musíme EU detoxikovat"

Německý vicekancléř představil vizi zbrusu nové EU. &quote;Musíme EU detoxikovat&quote;
03 / 07 / 2016, 08:15

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel včera v souvislosti s důsledky brexitu představil desetibodový plán k reformě EU.

Berlín - "Musíme udělat Evropu lepší," uvedl vicekancléř. Závisí na tom budoucnost Německa a jeho pracovních míst. Spolu se předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem představil Gabriel desetibodový plán k reformě EU. 

V rozhovoru, který poskytl listu Neue Osnabrücker Zeitung, rovněž řekl, že je nutné provést změny v přidělování prostředků z rozpočtu Evropské unie.

Gabriel kritizoval plán tvrdších úsporných opatření v chudších zemích EU. Evropská unie je podle něj stále rozdělena na chudší země na jihu a bohatší na severu. Některé země prý chápou Evropskou unii jako "svěrací kazajku", a proto "Musíme začít detoxikovat Evropu...Musíme vytvořit vyhovující trh demokracie v Evropě," řekl Gabriel.

Šéf německé SPD se zasazuje ve prospěch "zefektivnění" EU. "A Evropa, ve které se musí prosazovat 27 komisařů, nedává žádný smysl. I tady je na místě racionalizace," dodal v této souvislosti spolkový vicekancléř.

Schulz zdůraznil, že EU musí vytvořit jakýsi druh imunitního systému proti "démonům 20. století", jako je "rasismus, xenofobie a antisemitismus."

"Pokud jde o rozpočet EU, je třeba prověřit, zda je systém stále ještě správný, když 40 procent prostředků směřuje na zemědělskou politiku, zatímco na výzkum, inovace nebo vzdělávání je k dispozici méně peněz," uvedl šéf Sociálnědemokratické strany (SPD) Gabriel.

"Skutečností je, že lidé v dobách světových krizí očekávají společnou bezpečnostní a zahraniční politiku. Cílem musí být společná evropská armáda. Je přece nesmysl, aby si každý stát držel stejné kapacity," poznamenal německý politik.

Gabriel je přesvědčený, že brexit unii neohrozil. Podle něj se Británie dokonce během několika desetiletí může do tohoto evropského společenství vrátit, zejména vzhledem k tomu, že se většina mladých voličů vyslovila pro setrvání v EU.

"Jsem si jistý, že z historického hlediska jde spíše jen o epizodu než o epochu," poznamenal vicekancléř podle agentury Reuters na dnešní evropské konferenci, kterou v Berlíně pořádá jeho SPD.

Tagy článku