Bezpečnostní hrozba pro multikulturní Západ: Islámisté verbují mezi uprchlíky v táborech i mešitách

Bezpečnostní hrozba pro multikulturní Západ: Islámisté verbují mezi uprchlíky v táborech i mešitách
Autor fotografie: Dabiq
01 / 12 / 2015, 01:15

Němečtí bezpečnostní experti varují před domácími islamisty, kteří se snaží nově příchozí uprchlíky radikalizovat. Stejné riziko je v Itálii nebo Francii, všude tam, kde mají velké muslimské menšiny. K radikalizaci údajně dochází v některých mešitách.

Německé úřady se obávají, že nově příchozí uprchlíci ze Sýrie a Blízkého východu jsou hned po příchodu kontaktováni místními radikálními islamisty. Uvedl to deník The Wall Street Journal s odvoláním na informace od zástupců německých bezpečnostních složek. "Stále více uprchlíků navštěvuje místní mešity, kde se dostávají do kontaktu s radikálními názory, což znamená úplně jiný rozměr bezpečnostního rizika pro Německo", tvrdí The Wall Street Journal.  

Varování německé kontrarozvědky: Saláfisté verbují do svých řad muslimské utečence z uprchlických táborů

Jenom v Berlíně varovaly úřady před třemi mešitami, které mají vazby na radikální islamisty. V celém Německu je údajně až polovina mešit, ve kterých se propagují fundamentalistické názory. Místní úřady požadují stále více odborníků, kteří by jim pomohli bojovat s radikalizací uvnitř komunit.  

Italská vláda má v plánu uzavřít tajné mešity v zemi. Podle ministra vnitra Angelina Alfana jde i součást boje proti terorismu. „V Itálii máme čtyři mešity a přes 800 míst určených k modlení muslimů. Chystáme se uzavřít utajovaná a neregulovaná místa, ne abychom omezovali náboženství, ale aby mohlo být praktikováno v místech, která jsou v pořádku," dodal v komentáři pro místní média. Na setkání v jihovýchodním městě Lecco mluvil o nebezpečí spojených s radikalismem ve spojitosti takzvaného „garážového islámu", tedy neregistrovaných míst, kde se konají bohoslužby a kam podle odhadů chodí mnozí z asi jednoho milionu muslimů žijících v zemi. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Německé úřady už evidují více než 100 případů, kdy se potvrdilo, že islamisté kontaktovali nové uprchlíky. Humanitární organizace tvrdí, že se tito radikálové obrací na uprchlíky s nabídkami pomoci, od potravin, ubytování až po zajištění tlumočníků, nebo obstarání koránu nebo tradičního muslimského oblečení.  

"Začnou tím, že jim říkají "Pomůžeme vám, abyste mohli žít v souladu s vaší vírou", poznamenává Torsten Voss z německé zpravodajské služby s tím, že jejich cílem je získat je pro myšlenky islámského státu. Tajné služby prý nemají žádný důkaz o tom, že by toto verbování bylo úspěšné, ale v každém případě to představuje dlouhodobé bezpečnostní riziko nejen pro Německo.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve apeloval v neděli na přední francouzské muslimské představitele, aby šířili „osvícený islám, a postavili se tak proti tomu, co nazval tmářskými názory samozvaného Islámského státu (IS). Francie má největší muslimskou menšinu v Evropě. V zemi žije odhadem pět miliónů muslimů, což představuje zhruba osm procent tamní populace. Zhruba dvě třetiny z nich mají francouzské občanství. Francouzská muslimská komunita, kterou rozdělují etnické rozdíly i mocenská politika, nedokázala zatím vytvořit společnou opozici proti radikálním salafistickým skupinám, které o sobě dávají vědět v některých mešitách, čtvrtích a na internetu, napsal také Reuters. Zdroj: novinky.cz

Odhaduje se, že se do země jenom letos dostane až 1,5 milionu utečenců ze Středního východu, Afriky a Asie a přestože většina z nich není napojena na IS, může to představovat významnou hrozbu pro bezpečnost a veřejný pořádek i kvůli názorům muslimských uprchlíků na Izrael a Západ. Dalším bezpečnostním problémem je zvyšování etnického a náboženského napětí. 

"Nemůžete přece dát dohromady Afghánce, Syřany a Eritrejce, protože se vzájemně nenávidí," řekl v říjnu Malte Lehming, šéfredaktor časopisu Der Tagesspiegel pro FoxNews.com a dodal: "Obávám se, že bude na vzestupu jak antiamerikanismus, tak i antisemitismus a my máme velmi omezené možnosti, jak tomu zabránit. Sýrie je jednou z nejvíce protiizraelských zemí, která je pod vlivem Íránu a podporuje hnutí Hizballáh".

Ředitel EUROPOLU: tisíce Evropanů jsou pro nás teroristickou hrozbou, požadujeme větší pravomoci

Zdroj: foxnews.com

 

Tagy článku