Němečtí kriminalisté upozornili na nebezpečí útoků na železnici

Němečtí kriminalisté upozornili na nebezpečí útoků na železnici
30 / 08 / 2017, 18:00

Němečtí kriminalisté považují za možné, že se teroristé při plánování útoků v Německu zaměří více na železnici. S odvoláním na mluvčího Spolkového kriminálního úřadu (BKA) o tom dnes informovala agentura DPA. Inspirací se teroristům údajně stala loňská nehoda vlaků u městečka Bad Aibling.

"Zdá se, že myšlenky na spáchání atentátů na železnici prostřednictvím sabotáží na kolejích zaujímají v plánech džihádistických skupin stále větší prostor," uvedl mluvčí BKA, podle nějž to vyplývá z analýz vyjádření různých islamistických skupin.

Například v červenci se podle mluvčího na internetové platformě spojované s teroristickou organizací Islámský stát (IS) objevila výzva, aby se radikálové pokoušeli způsobit vykolejení vlaků. "Jako cíl, kterého je třeba dosáhnout, se zde uvádělo vlakové neštěstí u Bad Aiblingu v roce 2016," uvedli němečtí kriminalisté, kteří ovšem žádné konkrétní informace o plánovaných útocích na německé železnici prý nemají.

Loňská únorová nehoda u města Bad Aibling byla nejhorším železničním neštěstím v Bavorsku za více než 40 let. Vyžádala si 12 mrtvých a téměř 90 zraněných. Při vyšetřování vyšlo najevo, že výpravčí vyslal vlakům špatný signál. Krátce před srážkou hrál přitom hru na mobilním telefonu. Soud, který muže shledal vinným ze zabití a ublížení na zdraví z nedbalosti, pracovníka železnic potrestal odnětím svobody v délce tří a půl roku.

"Takové scénáře atentátů se v úvahách džihádistů zjevně dostávají do popředí," uvedl v reakci na prohlášení BKA předseda parlamentního výboru pro otázky vnitra Ansgar Heveling. Zároveň varoval, že teroristické skupiny od atentátníků už neočekávají "mučednictví", a tak by se mohl okruh potenciálních pachatelů rozšířit.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace