Němečtí podnikatelé se obávají rozpadu EU v roce 2016.

Němečtí podnikatelé se obávají rozpadu EU v roce 2016.
Popisek: Ilustrační foto
26 / 12 / 2015, 15:00

Podle nich ponesou odpovědnost za rozpad EU, která se ještě nevzpamatovala z finanční krize, především východoevropské státy a euroskeptické strany například v Polsku nebo ve Velké Británii.

Němečtí podnikatelé se obávají, že v unijních státech zavládnou v příštím roce hluboké rozpory nad tím, jak zvládnout uprchlickou krizi. Spolu s tím se obávají nárůstu nacionalismu v členských státech unie, který by mohl být příčinou úplného rozpadu EU. Pro agenturu Reuters to uvedli šéfové nejvýznamnějších obchodních komor a sdružení v Německu.

Příliv statisíců uprchlíků do Evropy, kteří utíkají před chudobou a válkou by mohl být zásadním faktorem rozpadu EU, která se ještě nevzpamatovala z finanční krize eurozóny. "Příští rok bude pro Evropu a EU rokem klíčovým, a mám velké obavy o budoucnost Evropské unie" řekl prezident Svazu průmyslníků Ulrich Grillo. "Nedostatek solidarity v rámci EU znamená riskovat dosažené úspěchy v rámci evropského obchodu za několik posledních desetiletí," komentoval situaci prezident Sdružení živnostníků Hans Peter Wollseifer.

Riziko rozpadu EU v příštím roce považuje za velmi významné i šéf německých velkoobchodníků a exportérů Anton Boerner. Podle něho se Německo snaží najít shodu při řešení uprchlické krize s dalšími partnery v unii, ale "naráží na odpor v některých zemích, zejména ve východní Evropě."

Uprchlická krize zvýšila obavy o bezpečnost a posílila podporu euroskeptických stran v celé Evropě, v Německu strany AfD, ve Francii zase Národní fronty, v Polsku strany Právo a spravelnost, nebo v Británii strany Nezávislosti Spojeného království. 

Podle německých podnikatelů může být Evropa konkurenceschopná pouze v případě, že jednotlivé členské země EU budou jednat společně. Kromě uprchlíků se podnikatelé obávají také nových britských návrhů na reformu EU i případného vystoupení Velké Británie z unie.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace